Žydų išminčiui Vilniaus Gaonui – 300 metų

Paminklas Vilniaus Gaonui Vilniuje Žydų gatvėje, sukurta skulptoriaus Teodoro Kazimiero Valaičio. Nuotr. klasika-tradicijos.lt

Vilniaus Gaonas – taip yra vadinamas XVIII a. Vilniuje gyvenęs žydų išminčius Elijas Ben Saliamonas Zalmanas. Jis laikomas vienu didžiausių žydų tautos išminčių pasaulyje bei yra tarp reikšmingiausių figūrų žydų istorijoje ir mąstysenoje. 

 

Elijas Ben Saliamonas Zalmanas gimė 1720 m. balandžio 23 d. Vilniuje. 2020-ieji Lietuvoje yra paskelbti Vilniaus Gaono ir žydų kultūros istorijos metais.

 

Manoma. kad netoli šios vietos – Žydų g. 8 – Vilniaus Gaonas gyveno. Nuotr. klasika-tradicijos.lt

Mistinis Vilniaus Gaonas

 

Daugeliui vilniečių apie Vilniaus Gaoną tikrai teko girdėti. Jo skulptūra senamiestyje, buvusiame žydų kvartale, įtraukiama į turistinius maršrutus. Tačiau dauguma lietuvių greičiausiai nežino, kas buvo šis žmogus.

Visgi dėl šios XVIII a. asmenybės Lietuva yra žinoma pasaulyje ir yra itin reikšminga šalis pasaulinei žydų kultūrai.

Vilniaus Gaonas studijavo ir komentavo klasikinius žydų tekstus – Toroje ir Talmude, išaiškino žydų teisę ir gyvenimo būdą. Aiškindamas Talmudą, jis septynerius metus skaitė pamokslus Vilniaus Didžiojoje sinagogoje.

Gandas apie nepaprastus išminčiaus gabumus pasklido po visą Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę.

Visgi savo ranka rašytų raštų Gaonas nepaliko. Raštų autoriai – jo mokiniai.

 

Vilnius – Šiaurės Jeruzalė

 

Vilnius nuo XX a. pradžios yra vadinamas „Šiaurės Jeruzale“ – nuo XVIII a. jis buvo žydų kultūros, meno ir religijos centras. Žydų populiacija XVIII a. Vilniaus mieste buvo itin išaugusi – net 50% gyventojų buvo žydų tautybės.

Vilniaus Gaonas gyveno tuometiniame Antakalnio priemiestyje, o vėliau pačiame mieste žydų kvartale, manoma, dabartinėje Žydų g. 8. Čia žydų bendruomenė 1756 m. jam pastatydino namą, kuris buvo nugriautas po Antrojo pasaulinio karo kaip ir daugelis kitų žydų kvartalo namų.

 

 

2020-ieji Lietuvoje yra paskelbti Vilniaus Gaono ir žydų kultūros istorijos metais.

 
 
 

© klasika-tradicijos.lt

image_print