Asmik Grigorian – Salomėja ir Zalcburgo muzikos festivalis

Zalcburgo Katedros aikste

Liepos 28 dieną garsiojo Zalcburgo festivalio metu įvykusioje Richardo Štrauso operos „Salomėja“ premjeroje triumfavo lietuvių solistė Asmik Grigorian.  Zalcburgo vasaros festivalis – Saltzburger Festpiele – jau beveik šimtą metų yra rengiamas ketvirtame pagal dydį Austrijos mieste, Volfgano Amadėjaus Mocarto gimtinėje, ir yra laikomas svarbiausiu pasaulio klasikinės muzikos ir scenos menų festivaliu.

 

Asmik Grigorian – Salomėja

 

Richardo Štrauso (vok. Richard Strauss) operos „Salomėja“ premjerinis pasirodymas šių metų Zalcburgo festivalyje, kuriame pagrindinę Salomėjos partiją atliko Asmik Grigorian, įvyko liepos 28 dieną. Asmik Grigorian skirtos ovacijos nenutilo ilgiau nei dešimt minučių, o po renginio pasirodžiusiuose žiniasklaidos bei kritikų pranešimuose  pranašaujama pasaulinė operos solistės karjera. Liepos 20 dieną prasidėjusiame ir iki rugpjūčio pabaigos truksiančiame festivalyje Asmik laikoma pirmąja sensacija, naująja žvaigžde ir naujuoju soprano talentu.

Zalcburgo vasaros festivalis - scena

Operos „Salomėja“ premjera vyko įspūdingoje vadinamosios Vasaros jodinėjimo mokyklos scenoje (vok. Felsenreitschule), su 96 akmens uoloje iškirstomis arkadomis, kuriose jau prie 400 metų sėdėję žiūrovai stebėdavo raitelių pasirodymus. Šį kartą arkados buvo uždengtos uolas imituojančia uždanga, kurios fone ir vyko solistų pasirodymas.

Už drąsų operos pastatymą, scenografinius sprendimus, kostiumus ir apšvietimą buvo atsakingas italų režisierius Romeo Castelluchi. „Šis vaidmuo reikalauja tokios atlikėjos, kaip Asmik Grigorian“, – sako režisierius R. Castelluchi apie pagrindinį Salomėjos vaidmenį, girdamas Asmik gebėjimus pritaikyti personažui ir savo asmeninius bruožus. Ir paaiškina: „Įsikūnijimas į Salomėjos vaidmenį reikalauja iš solistės milžiniškų fizinių galių“.

Zalcburgo vasaros festivalis - Asmik Grigorian

Salomėja – Naujajame testamente aprašyta biblijinė moteris, sušokusi viliojantį šokį karaliui Herodui bei jo svečiams ir pareikalavusi už tai Šv. Jono Krikštytojo galvos. Remdamasis biblijine istorija anglų dramaturgas Oskaras Vaildas sukūrė pjesę „Salomėja“ ir pavadino jos šokį „Septynių vualių šokiu„.

 

Zalcburgas – milžiniška barokinės architektūros scena

 

Kiekvieną vasarą penkias ar šešias savaites vykstantis Zalcburgo muzikos ir scenos menų festivalis Salzburger Festspiele yra laikomas gražiausiu ir svarbiausiu tokio pobūdžio festivaliu pasaulyje. Jo metu vyksta pasaulinio lygio operos pasirodymai, teatro vaidinimai, koncertai.

Beveik idealiai išsaugota Zalcburgo barokinė architektūra, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą yra kvapą gniaužiantis fonas  aukščiausio meistriškumo atlikėjų, pasaulio operos žvaigždžių pasirodymams. Ne veltui yra sakoma, kad visas Zalcburgo miestas kiekvieną vasarą tampa viena milžiniška scena. Scenos pasirodymai vyksta keliolikoje vietų visame mieste – atvirame ore, pavyzdžiui, Katedros aikštėje, o taip pat ir koncertų salėse.

Zalcburgas vakarine panorama

Pagrindinės trys festivalio koncertų salės yra įkurtos viename pastatų komplekse Vienuolių kalno (vok. Monchberg) papėdėje šalia Max-Reinhardt-Platz aikštės, pavadintos vieno iš festivalio kūrėjų Makso Reinhardt’o vardu. Šioje vietoje kadaise buvo Zalcburgo princo-arkivyskupo arklidės bei žiemos ir vasaros jodinėjimo mokyklos. Šios salės – tai Didžioji Festivalio salė, Mocarto namai, ir vadinamoji Vasaros jodinėjimo mokyklos (vok.  Felsenreitschule) salė

Viena įspūdingiausių ir aukštosios visuomenės mėgstamų vietų – Vasaros jodinėjimo mokyklos  scena, įrengta Vienuolių kalno uolose 17-ame amžiuje iškirstoje erdvėje, kurioje vyko  jodinėjimo mokyklos pasirodymai, o žiūrovai buvo sodinami uoloje iškirstose triaukštėse arkadose. Ši Vasaros jodinėjimo mokykla siejama ir su garsiuoju miuziklu „Muzikos garsai„, nes būtent šioje scenoje 1936 metais koncertavo tikrieji istorijos herojai – von Trapp’ų šeima, o po 30 metų buvo nufilmuoti ir miuziklo kadrai.

Zalcburgo vasaros festivalis - jodinejimo mokykla

Didžioji Festivalio salė (vok. Grosses Festspielhause), įkurta buvusiose princų-arkivyskupų arklidėse yra viena didžiausių koncertų salių pasaulyje – jos plotis yra 100 metrų.

Zalcburgo festivalio oficiali gimimo data laikoma 1920-ųjų metų rugpjūčio 21 diena. Šią dieną austrų poeto ir dramaturgo Hugo von Hofmannsthal’io pjesė „Jedermann“ (liet. „Kiekvienas žmogus„) buvo pirmą kartą suvaidinta Zalcburgo Katedros aikštėje (vok. Domplatz), ant Katedros laiptų. Nuo to laiko Katedros aikštė – viena iš svarbiausių festivalio renginių vietų, o pjesė „Jedermann“ – vienas iš festivalio simboliu, kuri vaidinama kasmet.

Zalcburgo festivalis - simboliai

Festivalio emblema – 1928 metais sukurtas plakatas su juoda kauke, Hohensalzburgo tvirtove ir Zalcburgo vėliava.

Festivalis turi gilias istorines šaknis – jau Zalcburgo princų ir arkivyskupų baroko laikotarpio dvaruose vyko prestižiniai ir ekstravagantiški muzikos ir vaidinimų pasirodymai. Nuo viduramžių Zalcburge buvo populiarūs teatro vaidinimai, procesijos ir religinių giesmių koncertai Katedroje. Tokioje tirštoje kūrybinėje miesto atmosferoje 1756 metais gimė ir austrų kompozitorius Volfganas Amadėjus Mocartas.

Zalcburgo festivalis - pamorama nuo upes

Zalcburgo festivalis – Europietiškumo idėjos ir vertybių projektas, ne kartą, ypač po pasaulinių karų, padėjęs austrams iš naujo atrasti savąjį identitetą. Nedidelis Zalcburgo miestas, esantis toli nuo didmiesčių ir kasdienybės rūpesčių, yra muzikos ir teatro mylėtojų piligrimystės ir pabėgimo vieta.

 

Ps_2

 

 

Parengė Audronė Narušytė 

Parengta pagal salzburgerfestspiele.at informaciją.

Nuotraukos: © Salzburger Festpiele ir © Tourismus Salzburg GmbH 

 

© klasika-tradicijos.lt

image_print