Visas Rembrantas – Nyderlanduose

2019 metais Nyderlandai žymi 350-ąsias Rembranto mirties metines. Rembrantas van Reinas (Rembrandt van Rijn) – žymiausias olandų XVII-ojo amžiaus, vadinamo „aukso amžiumi“, dailininkas. Ateinantis pavasaris Amsterdamo Rijksmuseum meno istorijos muziejuje bus skirtas Rembranto viso gyvenimo kūrybai, o ruduo – Rembranto ir ispanų baroko tapybos meistro Diego Velaskeso akistatai.

Amsterdamo Rijksmuseum meno istorijos muziejuje saugoma didžiausia pasaulyje Rembranto paveikslų kolekcija – viso 22 drobės, tarp kurių ir žymiausi dailininko kūriniai – Nakties sargyba„, Žydo žmona„, portretai bei autoportretai. 350-ųjų metinių proga iš archyvų bus ištraukti ir patys trapiausi – XVII amžiaus piešiniai ir graviūros (dailininkas garsėjo ne tik, kaip tapytojas, bet ir kaip grafikas).

 

Rembranto genialumas

 

Dailininko tapytų asmenų portretai yra itin paveikūs, jie sukrečia savo tiesa, tikroviškumu, iš jų tarsi sklinda šviesa, nepaisant vyraujančių niūrių rudos spalvos tonų ir niuansų.

Save patį Rembrantas taip pat aktyviai tapė visą gyvenimą iki pat sunkios ir gėdingos senatvės – nuoširdžiai, nemeluodamas ir nepagražindamas. Meistriškai ištapyti gestai, emocijų išraiškos yra atpažįstamos, apčiuopiamos ir artimos.

Rembrantas eksperimentavo su tapybos technikomis, spalvų ir šviesos efektais, jais sustiprindamas paveikslų perteikimą emocinį efektą.

Nakties sargyba – taip yra vadinamas garsiausias pasaulyje Rembranto sukurtas šedevras. Tikslesnis paveikslo pavadinimas yra „Kapitono Franso Baninko Koko vadovaujamas II-osios apygardos sargybos būrys„. Nuo liepos mėnesio šis kūrinys bus pradėtas restauruoti, tačiau procesas bus atliekama viešai muziejaus erdvėse. Jį bus galima stebėti gyvai arba internetu.

 Šis garsus paveikslas iš tiesų yra Amsterdamo civilinės sargybos gildijos narių grupinis portretas, tačiau Rembrantas jį nutapė taip, tarsi vaizduotų  aktyvų pasiruošimą žygiui į pergalingą mūšį.

Rembrantas buvo nepaprastas dailininkas – jis buvo asmenybė, inovatorius, genialus istorijų drobėje pasakotojas. Jį domino ne tik artimųjų bei žinomų žmonių portretai, pažįstama aplinka, bet ir realus pasaulis už jos – menininko kūryboje daugybė vergetų, elgetų, bastūnų, artistų portretų.

Rembrantą įkvepė ir Senojo Testamento istorijos – iš čia paveikslas „Žydo žmona“ (arba „Izaokas ir Rebeka“), autoportretas apaštalo Paulius vaidmenyje (kairėje).

 

Rijksmuseum meno istorijos muziejus

 

Rijksmuseum – tai nacionalinis Nyderlandų muziejus Amsterdame, skirtas olandų meno istorijai – nuo viduramžių iki XX amžiaus. Keturių aukštų istoriniame pastate – olandų dailė, fotografiją, porcelianas, Delfų keramika, baldai, kostiumai.

Virš 30 muziejus galerijų yra skirta olandų „aukso amžiui“ – XVII amžiaus laikotarpiui, kuomet jauna Nyderlandų respublika lyderiavo pasaulio prekyboje, laivyboje, moksle ir menuose. Pagrindinė muziejaus galerija – Garbės galerija (angl. The Gallery of Honour), kurioje eksponuojami garsiausi pasaulio šedevrai – Vermerio (Vermeer), Rembranto, Franso Halso (Frans Hals) ir Jano Steno (Jan Steen).

 


 
INFORMACIJA:

Rijksmuseum meno istorijos muziejus Amsterdame atviras 365 dienas per metus: Rijksmuseum.nl

Rembranto 350-osioms metinėms skirtos parodos:

„Visi Rembrantai Rijksmuseum muziejuje“ – 2019 m. vasario 15 – birželio 10 d.

„Rembrantas – Velaskesas“ – 2019 m. spalio 11 d. – 2020 m. sausio 19 d. 

Rembranto paveikslo „Nakties sargyba“ vieša restauracija nuo  2019 m. liepos. Apie restauraciją.

 

Parengta pagal Rijksmuseum muziejaus informaciją.
 
 

© klasika-tradicijos.lt

image_print