Vincentas van Gogas ir saulėgrąžos

Olandų dailininkė Ch. Caspers atkūrė Vincento van Gogo „Saulėgrąžų“ fragmentų pirmines originalias spalvas. Nuotr. Van Gogh Museum Amsterdam

Kaip įprasta, vasaros metu, artėjant rugpjūčiui ir saulėgražų žydėjimo metui, meno pasaulyje prisimenamos ir garsiosios olandų dailininko Vincento van Gogo “ Saulėgrąžos „. Viena iš penkių XIX a. pabaigoje nutapytų ir iki šiol išlikusių „Saulėgrąžų“ versijų priklauso Amsterdame esančiam Van Gogo muziejui. Jis šią vasarą siūlo susipažinti su paskutiniais minėto meno šedevro tyrimų rezultatais.

1889 metais nutapytas „Saulėgrąžas“ pats Vincentas van Gogas laikė geriausiu paties kada nors atliktu kūriniu. Pastaraisiais metais Amsterdame esantis paveikslas buvo nuodugniai tyrinėjamas. Tyrimų rezultatai pristatomi Van Gogo muziejaus vasaros ekspozicijoje.

 

Vincentas van Gogas „Geltonas namas (gatvė)“, 1888 m. Nuotr. Van Gogh Museum Amsterdam

Dažų cheminės analizės metu paaiškėjo, kad kai kurie spalvų pigmentai paveiksle prarado savo intensyvumą ir dabar spalvos yra blankesnes nei buvo dailininko parinktos prieš 130 metų.

Saulėgrąžų vazose natiurmortus Vincentas van Gogas nutapė gyvendamas pietų Prancūzijos miestelyje Arlyje, nors domėtis šiomis „saulės gėlėmis“ jis pradėjo dar gyvendamas Paryžiuje.

Žinoma, kad dailininko vardo muziejuje Amsterdame eksponuojamas paveikslas buvo skirtas kartu Arlyje gyvenusiam jo draugui – kitam žymiam dalininkui Poliui Gogenui. Vienas garsiausių pastarojo paveikslų vaizduoja būtent Vincentą, tapantį saulėgrąžas („Vincentas van Gogas, tapantis saulėgrąžas„, 1888).

Arlyje abu dailininkai gyveno vadinamajame Geltonajame name, neišlikusiame iki šių dienų. Vincento svajonė, įkurti šiame name dailininkų koloniją liko neįgyvendinta.

Arlyje Vincentas nutapė septynias „Saulėgrąžų“ versijas. Iš jų pasaulyje yra išlikusios penkios – jos priklauso muziejams Amsterdame, Londone, Miunchene, Filadelfijuje ir Tokijuje. Vienas iš neišlikusių „Saulėgrąžų“ paveikslų priklausė japonų kolekcionieriui ir buvo prarastas 1945 metais bombarduojant Osaką.

 

 
INFORMACIJA:

Paroda „Vincentas van Gogas ir saulėgrąžos“ vyksta Amsterdame, Van Gogo muziejuje (Van Gogh Museum Amsterdam), www.vangoghmuseum.nl

Vyksta iki rugsėjo 1 d.

 

 

image_print