Trys žvilgsniai į Užutrakio dvaro istoriją

Užutrakio dvaro rūmų ir parko ansamblis, sukurtas grafų Tiškevičių XIX a. pabaigoje, šiandien yra prieinamas visiems. Nuotr. © klasika-tradicijos.lt

Trys žvilgsniai – tai trys pasakojimai apie Užutrakio dvaro sodybos istorijos etapus, kuriuos visuomenei parengė Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija. Neorenesansinių rūmų ir parko ansamblis, grafų Tiškevičių įkurtas XIX a. pabaigoje Trakuose, kitapus Galvės ežero – vienas elegantiškiausių ir geriausiai išlikusių Lietuvoje. 

Surinkusi gausią istorinių nuotraukų ir dar niekur neskelbtų dokumentų kolekciją, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija pradeda „Užutrakio istorijų“ ciklą ir dalijasi su visuomene nuorodomis į parengtas išsamias interneto publikacijas svetaineje seniejitrakai.lt, o taip pat istorines nuotraukas bei video pasakojimus.

 

Užutrakio dvaro aukso amžius

 

Grafienė Jadvyga Tiškevičienė su dukterimis rūmų buduare, apie 1910 m. (iš Joanos Tiškevičiūtės archyvo). Nuotr. šaltinis: www.seniejitrakai.lt

XIX a. pabaiga – XX a. pradžios laikotarpis pavadintas Užutrakio aukso amžiumi. Tuomet jį valdė grafai Tiškevičiai – Juozapas (1868-1917) ir Andrius (1899-1979).

Išskirtinio grožio dvaro sodybos ansamblis buvo sukurtas grafo Juozapo Tiškevičiaus laikais, valdžiusio Užutrakį nuo 1897 iki 1917 metų kartu su žmona kunigaikštyte Jadvyga Svetopolk-Četvertinska 

Neorenesansiniai Užutrakio dvaro rūmai buvo pastatyti 1896-1901 metais, o juos suprojektavo lenkų architektas Juzefas Hussas.

Dvaro parkas buvo sukurtas pagal žymaus prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andrė projektą.

Istorinėse nuotraukose regime, kad XX a. pirmojoje pusėje rūmus supo parteriai su marmuro skulptūromis ir vazomis, į ežerą žvelgė baliustrada su paviljonais, mažajame parteryje augo rožynas, rūmų interjerus puošė baldai, žvakidės, veidrodžiai, lipdiniai, gobelenai.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos eksponuojami vaizdai yra surinkti iš grafų palikuonių archyvų Paryžiuje ir Londone, Varšuvos nacionalinės bibliotekos, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir kitų rinkinių.

Užutrakio architektūrą regime ir meninės peizažinės fotografijos pradininko Lietuvoje Jano Bulhako nuotraukose, darytose Pirmojo pasaulinio karo metais.

Istorinės nuotraukos: Užutrakio aukso amžius:  http://www.seniejitrakai.lt/istorin-s-nuotraukos-u-utrakio-aukso-am-ius/

Istorinės nuotraukos kanalo youtube.com paskyroje: „Užutrakio istorijos“

 

Sovietmetis Užutrakio dvare

 

Sovietmečiu vyko Užutrakio dvaro bei parko pertvarkymas sovietų valdžios reikmėms, laipsniškai nyko ir buvo naikinami aristokratiškos aplinkos ženklai.

Sovietai pirmą kartą įžengė į Užutrakį 1940 metais okupavę Lietuvą. Po reokupacijos 1944 metais Užutrakio dvaro rūmuose ir parke įsikūrė sovietų represinių struktūrų MGB ir KGB poilsinės. O po 1960-ųjų aukštų sovietų partinių veikėjų vaikų-pionierių stovykla ir turistinė poilsiavietė, aptarnavusi sovietų nomenklatūros atstovus iš Rusijos.

Užutrakio dvaro rūmai, terasa ir ežero baliustrada apie 1915 m. Jano Bulhako nuotrauka, iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių. Šaltinis: www.seniejitrakai.lt

Pasak Trakų gyventojų, Užutrakyje ilsėdavosi „ne eiliniai“ žmonės, o patiems trakiškiams tai būdavo sunkiai prieinama, paslaptinga vieta.

Per šį laikotarpį nuo 1944-ųjų iki 1991-ųjų dingo vertingi rūmų baldai, žvakidės, paveikslai, nyko židiniai, dekoratyvūs lipdiniai, vazos, skulptūros, postamentai ir baliustrados – ežero ir mažojo parterio.

Žymaus prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Andrė projektuotame dvaro parke vietoje klasikinių mitologinių skulptūrų – vyno ir vaisingumo dievo Bakcho, medžioklės deivės Dianos, buvo pastatyti nauji paminklai – Stalinui ir Leninui.

Stalino paminklas stovėjo centriniame parteryje iki 1953 metų – Stalino mirties ir jo asmens kulto pasmerkimo. Vietoje romėnų linksmybių dievo Bakcho mažajame parteryje stovėjo komunistinio rėžimo idealogo Lenino skulptūra.

Sovietinės vaikų organizacijos – pionierių – stovyklos Užutrakyje buvo skirtos sovietinių doktrinų vaikams įteigimui. Kaip tai vyko rodoma 1962 metais nufilmuotame begarsiame dokumentiniame siužete Pionieriška vasara„.

Sovietinio laikotarpio nuotraukos: http://www.seniejitrakai.lt/u-utrakis-mgb-kgb-ir-kit-soviet-organizacij-vald-ioje/

 

Užutrakio skulptūrų ir rūmų dekoro atkūrimas laisvoje Lietuvoje

 

Užutrakio ansamblio grožis, sunaikintas per pasaulinius karus ir sovietmečiu, palaipsniui pradėtas atkurti nepriklausomos Lietuvos valstybės metais.

Dvaro rūmų interjero dekoratyvūs lipdiniai, parko skulptūros ir vazos turi aukštą meninę ir išliekamąją vertę nes yra atkurti profesionalių menininkų – skulptorių Nerijaus Kavaliauskas ir Rūta Glinskytės-Kavaliauskienės, remiantis nuotraukomis, rastais išlikusiais dekoro fragmentais ir net originalų studijomis Luvro muziejuje Paryžiuje. Tuo tarpu, kai kituose Lietuvos dvaruose stovi Kinijos Liaudies Respublikoje užsakomos skulptūros.

Romėnų linksmybių dievo Bakcho skulptūra Užutrakio dvaro parko mažajame parteryje – taip pat atkurta skulptorių Rūtos ir Nerijaus Kavaliauskų. Nuotr. © klasika-tradicijos.lt

Užutrakio parke XIX amžiaus pabaigoje stovėjusios medžioklės deivės Dianos bei deivės Floros skulptūros buvo kopijos XVIII amžiaus pradžioje sukurtų Dianos ir Floros skulptūrų, stovėjusius Paryžiaus Tiuileri soduose. Kad jas atkurti iš naujo, skulptorių Kavaliauskų pora rinkosi sudėtingą kelią – vyko atlikti išsamių studijų į Luvro muziejų, kur dabar saugomi jų originalai.

Skulptorių Rūtos ir Nerijaus Kavaliauskų vaizdo pasakojimas apie Užutrakio dvaro skulptūrų atkūrimą:

 

 

Parengta pagal Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos informaciją.

 

 

 
 
 
 
 

© klasika-tradicijos.lt

 

image_print