Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020

2020 metų Lietuvos kultūros sostine LR Kultūros ministerija paskelbė Trakus – viduramžius menantį istorinį ir daugiatautį miestą. Dar lapkričio pabaigoje šių 2019-ųjų metų kultūros sostinėje Rokiškyje kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas perdavė Trakams kultūros sostinės simbolį – gintarinį Medį, kurį priėmė Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.

Trakų miestelis bei Galvės ežero salos pilis – vienas lankomiausių turistinių objektų visoje Lietuvoje, kurį kasmet aplanko šimtai tūkstančių turistų iš visos Europos. Todėl, prisiimdami užduotį 2020-aisiais tapti šalies kutūrinės traukos cetru ir ašimi, Trakai siekia ne tik dar labiau skatinti miesto gyventojų kultūrinį aktyvumą, bet ir vykdyti kultūros bei meno sklaidą regione.

Išnaudoti Trakų miesto bei rajono viešąsias erdves bei gilų istorinį kontekstą yra kviečiami ir menininkai. „Džiaugiamasi, kad į šį procesą įsitraukė Vilniaus dailės akademija bei jos studentai, pasiruošę nustebinti ir drauge papuošti Trakus“, – skelbiama Trakų rajono savivaldybės svetainėje.

Trakai bei Trakų rajonas – išskirtinės istorinės reikšmės ir svarbos regionas mūsų šaliai, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gediminaičių dinastijos lopšys. Manoma, kad Senuosiuose Trakuose dar XIII amžiaus pradžioje Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino neilgam buvo įkurta istorinė Lietuvos sostinė, prieš ją perkeliant į Vilnių. Senuosiuose Trakuose buvo LDK valdovų Kęstučio ir Vytauto Didžiojo tėvonija.

XVI a. pabaigoje įkurtuose Naujuosiuose Trakuose – dabartiniuose Trakuose – ir jų neišlikusioje Trakų pusiasalio pilyje rezidavo Kęstutis, o XV a. pradžioje pastatydintoje Trakų salos pilyje savo rezidenciją įkūrė Vytautas Didysis.

Trakuose iki šių dienų išlikęs gyvas viduramžių LDK sostinės paveldas, kurį ir šiandien puoselėja liaudies menininkai bei įvairios kultūrinės organizacijos, o taip pat tautinių mažumų bendruomenės – karaimų, totorių, žydų, lenkų, rusų etninės grupės.

 

Keletas 2020-aisiais numatomų renginių

 

2020-aisiais Trakuose vyks jau visiems žinomi ir tradicijomis tapę meno ir kultūros renginiai, tokie kaip „Užgavėnės Trakuose„, „Muziejų naktis„, tarptautinė buriavimo regata „Galvės taurė 2020„, muzikos festivalis „Trakų fanfarinė savaitė„, Kopūstinės kermošius…

Tačiau bus ir išskirtinių renginių – vyks tarptautinis meno festivalis „Transmisijos„, Trakų istorijos muziejus pirmą kartą istorijoje organizuos Valstybės savaitę – „Vėliavų šventę„, kuria bus inicijuojamas Valstybės renginių dešimtadienis – nuo liepos 6-osios Mindaugo karūnavimo dienos iki liepos 15-osios – šlovingos „mūsų protėvių pergalės Žalgirio mūšyje.“

Vasario 16-ąją, po eisenos per Vilnių, į Trakų atvyks Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai – tai jau gražia tradicija tapusio garsaus meninio performanso „Signatarų eisena“ specialioji versija, dedikuota „Trakams – Lietuvos kultūros sostinei“.

Trakų – 2020 metų kultūros sostinės logotipas – vandens, pilies elementų ir ratilų jungtis.

 
Artimiausiu metu bus skelbiamas 2020 metų renginių Trakų mieste bei rajone kalendorius.
 

 

Kultūros sostinės pagrindinis organizatorius – Trakų rajono savivaldybė.

Parengta pagal Trakų savivaldybės informaciją

 
 

 
 
 

© klasika-tradicijos.lt

image_print