Juozo Budraičio Paryžius

1.1 Budraitis

Kai kas nors papasakoja apie savo Paryžių, ar nekyla jausmas, tarsi būtų pavogta ir dalelė tavojo Paryžiaus? Toks jausmas gali kilti išgirdus Juozo Budraičio parodos pavadinimą – „Mano Paryžius“. Tačiau ši paroda siūlo pažvelgti į miestą iš tikrųjų visiškai kitu kampu, netikėtu net pačiam fotografuotojui. Netikėtu todėl, kad aktorius niekada net nenumanė, jog spontaniškai, tiesiog savo malonumui darytos nuotraukos atspindi XX amžiaus 8-o dešimtmečio slampinėtoją.

Juozo Budraičio 1979 metais laisvu nuo filmavimosi metu sukurtos Paryžiaus fotografijos – tai itin individualus pasakojimas apie tuo metu jo regėtą ir patirtą miestą, kuriame aktoriui teko paviešėti pusantro mėnesio. Šią patirtį formavo sukauptas gausus žinių bagažas – klausytos vinilinės plokštelės, matyti prancūzų filmai bei skaitytos filosofinės knygos, kurios taip pat eksponuojamos parodoje. Visa tai leido aktoriui interpretuoti meno ir kultūros miestą savaip ir netikėtu rakursu. Parodoje eksponuojamos ne tik nuotraukos ir knygos, bet ir senas tuomet Paryžiuje vilkėtas Juozo Budraičio lietpaltis, specialiai restauruotas parodai.

Padėti geriau suprasti šiam nestereotipiškam aktoriaus ir fotografo požiūriui Vytauto Kasiulio muziejuje rengiami kultūros vakarai, skirti skirtingoms, tačiau vienu ar kitu būdu su paroda susiliečiančioms sritims – kultūros, filosofijos, fotografijos ir muzikos vakarai bei kino filmų seansai. Į kino filmų programą įtrauktas ir 1978 metais paties Juozo Budraičio sukurtas diplominis režisūrinis darbas “ Atspindžiai“.

2. Atributai

Slampinėjimas ir slampinėtojai

Slampinėjimas kaip reiškinys gimė XIX amžiaus vidurio naujose plačiose Paryžiaus gatvėse, miesto rekonstrukcijų metu nušlavus nuo žemės paviršiaus siauras murzinas gatveles ir pavojingus skersgatvius su senais namais. Slampinėtojas – išvaizdžiai apsitaisęs skrybelėtas džentelmenas, stebintis gatvės bei kitų viešųjų miesto vietų gyvenimą, gatvėje besijaučiantis taip pat komfortiškai, kaip ir namie. Tarp slampinėtojų buvo ir žymūs impresionistai, tokie, kaip Eduardas Manet ar Edgaras Degas, stebėję ir savo paveiksluose fiksavę kasdienio Paryžiaus gatvių, sodų, aikščių, kavinių terasų gyvenimo akimirkas.

PARODA VYKSTA:

Juozo Budraičio paroda „Mano Paryžius„: 2016 10 06 – 12 04, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje.

Informacija apie nemokamus su parodą susijusius renginius: www.ldm.lt/vkdm

Nuotrauka viršuje: Lietuvos dailės muziejus

© klasika-tradicijos.lt

image_print