Šiaulių Chaimo Frenkelio viloje – „Rožės kodas“

Chaimo Frenkelio vila iš parko pusės. Nuotr. klasika-tradicijos.lt

Šią vasarą XX amžiaus pradžios Šiaulių miesto pramonininko Chaimo Frenkelio viloje lankytojus džiugina rožių gausa. Rožės žydi ne tik  secesiniame parko rožyne, bet ir vilos vidaus patalpose – meno kūriniuose, audiniuose, ant buities daiktų ir rūbų.

Iki vasaros pabaigos, iki rugpjūčio 25 d. čia vyksta paroda „Rožės kodas“.

 

Paroda kviečia pažinti rožę – nuo seno simboliais apipintą gėlę – netikėtais ir neįprastais rakursais, pasigrožėti karališku jos žiedo žavesiu, šimtmečiais stilizuotu ir naudotu dailėje, architektūroje, tekstilėje, tautodailėje, heraldikoje…

Ekspozicijoje įrengtas „Moters kampelis“. Nuotr. klasika-tradicijos.lt

Rožė, kaip simbolis, vaidino svarbų vaidmenį įvairiose senovės civilizacijose, kultūrose bei religijose. Rožė tapo įkvepėja daugybės kraštų dailininkams ir skulptoriams, architektams ir amatininkams, parfumeriams ir farmacininkams, rašytojams.

Chaimo Frenkelio vilos parodoje eksponuojami dailės kūriniai ypač aiškiai atskleidžia rožės, kaip simbolio daugiaprasmiškumą – rožę pirmiausią išvystame nutapytą Mergelės Marijos rankose, glaudžiama prie širdies ji simbolizuoja būsimą kūdikėlio Jėzaus kančią.

Tačiau vėlesnio laikotarpio paveiksluose rožę jau regime įpintą į kurtizanės plaukus, prisegtą prie dvarininkės skrybėlaitės, rože puošiasi paslaptinga nepažįstamoji ir… ugningoji čigonė Karmen.

Ekspozicijoje akį itin džiugina stilizuotos rožės tekstilėje – tautodailininkių išsiuvinėtuose raštuose, austuose baldų ir pagalvėlių apmušaluose, suknelių šilko klostėse. Prabangias sukneles parodai paskolino Všį „Alexandre Vassiliev fondas„.

 

Chaimo Frenkelio vila

Nuotr. klasika-tradicijos.lt

Išskirtinio secesijos stiliaus vila buvo pastatyta 1908 metais žydų kilmės odos ir avalynės fabrikanto Chaimo Frenkelio šeimai. Greta vilos, įkurtos tuometiniame Šiaulių priemiestyje, stovėjo ir odos bei avalynės apdirbimo fabrikas, kadaise buvęs vienas didžiausių Rusijos imperijoje. Fabriko pastatai, kaip ir vila, yra išlikę iki šių dienų.

Šiandien išskirtinio secesijos stiliaus vilos pastatas yra Šaulių miesto Aušros“ muziejaus padalinys.

2018 metais Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga visas vilos parkas buvo gausiai apsodintas rožių krūmais, kuriuos padovanojo Šiaulių miesto garbės pilietis, verslininkas Stanislovas Grušas.

APLANKYKITE:

Paroda „Rožės kodas“ Chaimo Frenkelio viloje, Šiauliai, Vilniaus g. 74. www.ausrosmuziejus.lt.

 

© klasika-tradicijos.lt

image_print