Senas Kalėdų atvirukas

Senas Kaledu atvirukas

Pirmasis pasaulyje Kalėdų atvirukas buvo išsiųstas 1843 metais Londone, privačia vieno asmens iniciatyva. Tai buvo anglų visuomenės veikėjas seras Henris Cole, kuris užsakė dailininkui nupiešti paties sugalvotą kalėdinį paveikslėlį ir atspausdino jį 1000 vienetų tiražu. Atvirukų siuntimo tradicijų kūrimąsi Anglijoje įtakojo intensyviai tiesiami geležinkeliai ir atsiradusios pirmosios, visiems žmonėms prieinamos pašto paslaugos. 

Pirmieji komerciniai kalėdiniai atvirukai pradėti spausdinti tik praėjus dvidešimčiai metų – 1862-aisiais Charles Goodall & Sons kompanijoje Londone. Šie atvirukai buvo maži – vizitinės kortelės dydžio. Dešimtmečių bėgyje kūrėsi naujos leidybos kompanijos, tobulėjo spaudos technologijos, atvirukai įvairėjo bei buvo pradėti skelbti konkursai dailininkams. Atsirado ir naujų, neįprastų formų – apvalūs, ovalūs ar net medžio lapo formos.

XIX amžiaus pabaigoje visoje Europoje išpopuliarėjo juodai baltos paspalvinamos fotografijos, leidžiamos kaip atvirukai. Šios fotografijos-atvirukai, kitaip vadinami fotochrominiais, išliko populiarūs iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos ir masinės spalvotosios fotografijos atsiradimo. Atvirukai buvo branginami, saugomi ir kolekcionuojami.

Daugelis žymių dailininkų ir pasaulinio garso asmenybių yra prisidėję prie kalėdinių atvirukų kūrimo. Vieni jų – tai egzotinio Rusų baleto scenografijos ir kostiumų kūrėjas Leonas Bakstas, dailininkas-siurrealistas Salvadoras Dali bei JAV prezidento Džono Kenedi žmona Žaklina Kenedi.

Sentimentalus ar linksmas, šmaikštus ar rimtas kalėdinis atvirukas šiandien – toks pat, kaip ir prieš šimtą metų bei skleidžia tą pačią žinią – „Linskmų Šv. Kalėdų ir Laimingų Naujųjų Metų!“.

 

Ps_2

 
Nuotraukoje viršuje – senas Kalėdų atvirukas, išsiųstas kaip atvirlaiškis 1943 m. (?), adresu Paryžiuje.
 
 
 
 

 © klasika-tradicijos.lt

.

image_print