Scanorama festivalio filmai – sužavės ir klasikos mylėtoją

Raimondo Vabalo filmas „Skrydis per Atlantą“. Nuotr. „Scanorama“ festivalio organizatorių

„Scanorama“ – Europos šalių kino forumas – didžiausias rudens kino įvykis Lietuvoje, šiemet vykstantis lapkričio 7 – 20 dienomis visuose Lietuvos miestuose. Tarp 89 siūlomų ilgametražių vaidybinių filmų atrandame ir nuostabias retrospektyvas – žvilgsnį atgal į kino istoriją kūrusius šiaurės šalių režisierius. O taip pat – žiūrimiausią XX amžiaus Lietuvos vaidybinį filmą.

Rekomenduojamųjų trejetas – istorijos ir klasikos mylėtojui – atspindi tris skirtingus XX amžiaus kino kūrybos dešimtmečius.
 
 

Ištrauka iš Michael Powello filmo „Raudoni bateliai“. Nuotr. „Scanorama“ festivalio organizatorių

Michael Powell’o „Raudoni Bateliai“

(„The Red Shoes„)
 

Tai melodrama apie kylančią baleto žvaigždę, sukurta 1948 metais pagal žymiojo danų autoriaus Hanso Kristiano Anderseno pasaką, tokiu pat pavadinimu – „Raudoni bateliai„. Šis filmas laikomas geriausiu režisieriaus Michael Powell’o kūriniu, sukurtu kartu su Emeric Pressburger’iu.

Melodramos siužeto centre – fanatiškai atsidavusi šokiui jaunoji balerina Viktorija. Ugdoma autoritariškai griežto ir savininkiško baleto impresarijaus Boriso, ji blaškosi tarp karjeros ir meilės jaunam kompozitoriui. O galbūt – tarp šokio ir gyvenimo?

Tai spalvingas filmas su prabangiomis dekoracijomis ir Rolls Royce automobiliais, aukštąja prancūzų mada, prabangių Monte Carlo viešbučių ir elegantiškų operų scenomis.

Šioje kino pasakoje pasitelkta muzikos, teatro ir šokio sintezė užburs ir suaugusįjį.

Filmas gavo „Oskarų“ apdovanojimą už geriausią kompozitorių ir geriausią dailininką.

 

 

 

Bo Widerbergo „Elvira Madigan“. Nuotr. Nuotr. „Scanorama“ festivalio organizatorių

Bo Widerberg’o „Elvira Madigan“

(„Elvira Madigan„)

 

Ši pasigerėjimą žadinanti romantinė kino juosta yra 1967-ųjų drama apie keliaujančio cirko artistę – XIX amžiaus žvaigždę, sceniniu slapyvardžiu Elvira Madigan.

Tai tikra ir jau ne kartą ekranizuota istorija apie XIX amžiaus Danijoje vykusį romaną tarp herojės Hedvig Jensen, pasivadinusios Elvira Madigan ir vedusio kilmingo švedų karininko, dezertyravusio iš karo lauko.

Pasak „Scanorama“ festivalio organizatorių, filmo režisieriaus ir šių metų retrospektyvos žvaigždės Bo Widerberg’o kūryba pasižymi retu įvairumu ir estetiniu grožiu, todėl jis laikomas vienu svarbiausių švedų režisierių, greta Ingmar Bergman’o ir Victor Sjostrom’o.

Filmo garso takelyje skambančiam elegantiškam W. A. Mocarto kūriniui Piano Concerto No. 21 prigijo „Elviros Madigan“ praminimas

Pagrindinį vaidmenį atlikusi gražuolė švedų aktorė Pia Degermark Kanų kino festivalyje įvertinta kaip geriausia kino aktorė.

 

 

 

Raimondo Vabalo „Skrydis per Atlantą“. Nuotr. „Scanorama“ festivalio organizatorių (fragmentas)

Raimondas Vabalas „Skrydis per Atlantą“

 

1983 metais Lietuvos kino studijoje sukurta istorinė drama tapo populiariausiu XX amžiaus lietuvių filmu, kurį savo laiku pamatė kas penktas Lietuvos gyventojas.

2018 metais, minint Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį, ši kino juosta buvo suskaitmeninta ir restauruota, todėl akiai malonus kokybiškas vaizdas, spalvos, o ypač – emblema tapusios „Lituanicos“ oranžinė.

Filme įkvepiančiai pasakojama apie visiems lietuviams žinomą, deja, tragiškai pasibaigusį 1933 metų istorinį įvykį – lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį lėktuvu „Lituanica“ iš Niujorko per Atlantą į Lietuvą.

Raimondo Vabalo filmas buvo kuriamas, siekiant pažymėti šio skrydžio 50-ąsias metines. „Lituanica“ lėktuvo kopija specialiai filmui buvo konstruojama net 9 mėnesius.

Filme išvysime žymius lietuvių aktorius – Remigijų Sabulį, prieš metus išėjusį Eimuntą Nekrošių, Gediminą Girdvainį, Regimantą Adomaitį…

 
 
 


 
 
ŽIŪRĖKITE:

Visi „Scanorama“ filmai: scanorama.lt
 

 

 
 
 

© klasika-tradicijos.lt

 

 

image_print