Pranas Gailius Gyvenimo scenos

Kaune, Mykolo Žilinsko dailės galerijojeveikia lapkričio 29 d. atverta Prancūzijoje gyvenusio lietuvių menininko Prano Gailiaus retrospektyvinė paroda „Gyvenimo scenos“ (pranc.: „Scènes de la vie de Pranas“). Pranas Gailius – vienas žinomiausių lietuvių dailininkų pasaulyje, kurio vardą (Pranas Gailius, dit Prӓnas) meno pasaulis pradėjo mokytis nuo 1955 metų.

Pirmoji personalinė dailininko paroda Paryžiuje, Galerie du Haut Pavé, sulaukė palankių atsiliepimų spaudoje bei televizijoje ir atvėrė kelią į pripažinimą. Paskui vyko parodos Berlyne, Miunchene, Štutgarde, Tokijuje, Ženevoje, Liuksemburge, Čikagoje, Geteborge. Tačiau gimtajame krašte su jo kūryba pradėta susipažinti gana vėlai.

Pirmoji Gailiaus paroda Lietuvoje įvyko tik 2004 m. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje buvo parodytos autorinės knygos Pirmoji lietuviška siuita ir Jūra„, sukurtos pagal Oskaro Milašiaus eiles.
Nuo 2004 m. vykstančiose P. Gailiaus darbų parodose buvo galima susipažinti su daugeliu jo kūrybos etapų. Šioje retrospektyvinėje dailininko parodoje pirmą kartą galima išvysti juos visus. Tarp eksponuojamų darbų yra ir niekur anksčiau nerodytų, tokių kaip medinės bei metalinės skulptūros.

 

Paryžius, lietuvių liaudies menas ir Provansas

 

Praną Gailių kaip menininką suformavo Paryžius, o lietuviški vaikystės prisiminimai bei liaudies menas tapo įkvėpimo šaltiniu, suteikusiu jo kūriniams originalumo. Tarp daugybės dailininko kūrinių yra keturi tapybos darbai, pavadintiScène de la vie de Pranas (liet. Prano gyvenimo scena“). Iš tiesų, visi jo darbai vaizduoja jo gyvenimą. Apie savo kūrybą jis sakė: „Mano menas yra mano biografija.“ Dailininkas kūrė ciklais, kurie atspindi jo mintis ir požiūrį į gyvenime vykstančius procesus. P. Gailius sakė, kad visus jo darbus galima vadinti jautriais paviršiais, nes visuose jis jautriai vaizduoja skirtingas emocines būsenas.

Paskutiniuosius beveik porą dešimtmečių P. Gailius kūrė tarp Paryžiaus ir Provanso. Netoli miestelio Sannes, Roque Colombe, jis nuomojosi dirbtuvę. Nuo jos šiek tiek paėjus, buvo matyti Šv. Viktorijos kalnas (pranc. Mont Sainte-Victoire) prie Ekso (pranc. Aix-en-Provence). Postimpresionistą Paul’ą Cézanne’ą įkvėpęs gamtos vaizdas veikė ir Gailių.
Menininkas turėjo unikalų gebėjimą sudominti žiūrovą, pašnekovą, nors niekada nesistengė sukurti ilgaamžių kūrinių. Jo energija, vitališkumas, charizma priviliojo kūrybos gerbėjus, taip tarsi kompensuodama gana sudėtingus jo biografijos momentus.

Po dailininko mirties jo kūrinius saugo duktė Nathalie Gailius.

 


 
APLANKYKITE:

Paroda veikia 2018 11 29 – 2019 03 03, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune,

Kuratorės: Kristina Civinskienė, Iveta Dabašinskienė.

Parengta pagal parodos organizatorių informacija.

image_print