Paveldėtojai

Paveldetojai

Šie 2018-ieji metai Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje yra paskelbti Europos paveldo metais, kviečiančiais džiaugtis savo kultūros paveldo įvairove. Paveldas – tai ne tik miestų architektūra, meno kūriniai ar knygos. Tai ir sunkiai apčiuopiami dalykai – per laiką įgyti įgūdžiai, maistas, kuriuo mėgaujamės, pasakos, kurias sekame vaikams ar filmai ir dainos, kuriuose atpažįstame pačius save.

Įtakingiausia Europos paveldo organizacija „Europa Nostra“, kuriai prezidentauja pasaulinio garso tenoras Placidas Domingas, kasmet garbingu prizu – „paveldo oskaru“ – apdovanoja gražiausius paveldo tausojimo pavyzdžius. Vienintelis objektas Lietuvoje, gavęs šį apdovanojimą – tai netoli Vilniaus esantis Liubavo dvaro malūnas – muziejus. Už rūpestingą dvaro malūno restauraciją 2012 metais įteiktą „paveldo oskarą“ galima pamatyti pakabintą ant sienos malūno patalpos viduje.

Europos kultūros paveldo metams, sutampantiems su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu, yra skiriamas projektas „100 metų. 100 objektų“, parengtas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos. Jis kviečia kartu su interaktyviu žemėlapiu atrasti ir, keliaujant po Lietuvą, pažinti svarbiausius šalies istorinius bei kultūrinius laikotarpius.

Šių metų gegužę į gražų renginį susibūrė ir su kultūros paveldu susiduriantys Lietuvos specialistai – architektai, menotyrininkai, istorikai, restauratoriai. Šis renginys – tai gegužės pabaigoje įvykusi Tarptautinė paveldo tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“, parodžiusi, kad paveldo tvarkyba – ne tik tvarkytojų reikalas. Sulaukę sėkmės ir visuomenės dėmesio bei palaikymo, parodos organizatoriai jau ruošiasi naujajam – būsimajam renginiui kitais metais.

Ką reiškia šis lotyniškas žodis – „heritas“?   Tai – „paveldėtojas“.  O kas gi yra šie likimo apdovanoti paveldėtojai…?

 

Ps_2

 

© klasika-tradicijos.lt

 

image_print