Paryžiaus muziejai romantikams

Paryziaus muziejai romantikos muziejusParyžiaus romantika –  tai ne tik liūdnai svajingi šansonai, kupini gatvės gyvenimo realijų, ar į impresionistų paveikslus bei postimpresionistų afišas patekę naktiniai Montmartro kabaretai ir kavinės. Tai ir XIX amžiaus intelektualai, kompozitoriai, rašytojai, tarp kurių – ir ryški prancūzų rašytoja George Sand – tikra feministė, kurią Paryžiuje buvo galima sutikti vaikštinėjant Voltero prieplauka, apsirengusią vyrišku fraku ir skrybele – cilindru…

 

Monmartro muziejuje – tarsi Renuaro paveiksle

 

Jaukus Monmartro muziejus yra įsikūręs viename iš seniausių kvartalo pastatų. Šį, ant aukščausios Paryžiaus kalvos esantį XVII amžiaus namą, kadaise supo sodai, malūnai ir vynuogynai, todėl būtent greta jo šliejasi išlikęs seniausias Paryžiaus vynuogynas.

1875 metais šiuo adresu – 12 rue Cortot – apsigyveno žymus impresionistas Augustas Renuaras. Per keletą čia gyventų metų jis nutapė ne vieną gražiausią savo kūrinį, todėl, įkūrus Momartro muziejų ir 2012 metais restauruojant tris jam priklausančius sodelius, juos buvo stengtasi atkurti A. Renuaro paveiksluose vaizduotų sodų stiliumi.

Monmartro muziejus

Dvejuose Montmatro muziejui priklausančiuose nameliuose eksponuojami paveikslai ir piešiniai nukelia į kadaise aplink plytėjusias kalvos laukymes, daržus ir vynuogynus, kuriuos šiandien mena Monmartro gatvelių pavadinimai. Ekspozicijose pasakojamos ir XIX amžiaus pabaigoje iškilusio namų kvartalo istorijos – apie studijose-barakuose įsikūrusias menininkų bendrijas bei tiesiog gatvėse tvyrojusią kūrybinę artistinę dvasią. Garsiosios XIX amžiaus pabaigos afišos, tarp kurių Henri Toulouse-Lautreco kūriniai, kviečia ir pasilinksminti – į kabaretus, cirkus ir teatrą.

Tik čia galima sužinoti apie garsiuosius Montmartro kabaretus – nuo pirmojo Lapin Agile (liet.k. „Guvus triušis“) iki ikona tapusio prašmatnaus Moulin-Rouge. Ekspozicijoje – ir menininkų studijų istorijos, nuo netoliese buvusio Bateau-Lavoir (liet. k. „Laivas-skalbykla“), kurioje 1904 metais apsistojo Pablo Picasso, iki  paties muziejaus patalpose esančios atkurtos menininkų studijos – čia gyveno ir kūrė tapytoja Suzanne Valadon, bei žymiu dailininku tapęs jos sūnus Maurice Utrillo.

Monmartro muziejus - Renuaras sodas

Viena iš muziejaus namų salių yra skiriama prancūziškąjam kankanui, ilgainiui įgijusiam tarptautinį pavadinimą – French Cancan. Joje galima susipažinti su kankano karaliene, sceniniu slpyvardžiu La Goulue, buvusia ir populiariu H. Toulouse-Lautrec’o modeliu. Ekspozicija šalia – skirta šešėlių teatrui, kuriuo garsėjo kabaretas Le Chat Noir (liet.k. „Juodasis Katinas“). Šio kabareto spektaklių afiša su tupinčiu juodu katinu, 1896 metais sukurta Theophille Steilen, yra tapusi vienu iš Montmartro kvartalo simbolių.

Trijuose tarp muziejaus pastatų esančiuose kiemeliuose iš tiesų galima pasijusti tarsi A. Renuaro paveiksluose, ir kiekvienas jų turi savo dėmesio vertą vaizdinį. Didžiausiame iš kiemelių  įkurta kavine Café Renoir kviečia prisėsti ir įsivaizduoti save žymaus paveikslo Le Moulin de la Galette dalyviuremiantis šiuo kūriniu, kavinėje buvo atkurta veranda ir kabantys šviestuvai.  

Monmartro muziejus - Clos Montmartre vynuogynas

Iš kito muziejaus kiemelio galima išvysti virš medžių iškylančius baltus Šv. Jėzaus Širdies bažnyčios (pranc. Sacre Coeur) bokštus. O trečiasis – nuošaliausias kiemelis-terasa siūlo pažvelgti į visuomenei uždarą seniausią išlikusį Paryžiaus vynuogyną – Clos Montmartre bei į nuo kalvos atsiveriančius Paryžiaus periferijos tolius.

 

Romantiško gyvenimo muziejus – XIX amžiaus romantizmui

 

Į Romantiško gyvenimo muziejų veda namų ir vijoklių šešėliuose paskendusi alėja, kuria prieš daugiau nei 150 metų žengė garsios XIX amžiaus asmenybės ir intelektualai, užsukdavę apsilankyti šeimininko rengiamuose meno ir literatūros salonuose. Muziejaus patalpose gausu prisiminimų ne tik apie juos, bet ir apie XIX amžiaus prancūzų rašytoją romantikę – George Sand.

Paryziaus muziejai romantikos muziejus - aleja

Romantiško gyvenimo muziejus yra įsikūręs vadinamajame Naujųjų Atėnų kvartale, Montmartro kalvos prieigose. Šis madingasis XIX a. I pusės Paryžiaus kvartalas pradėjo kilti nuo 1820 metų. Dėl čia besikuriančių menininkų studijų pramintas Naujaisiais Atėnais, kvartalas tapo naująją XIX amžiaus menininkų ir rašytojų „valstybe“.

Muziejaus pastatas pastatydintas vienam iš prancūzų romantizmo atstovų – dailininkui portretistui Ary Scheffer. Čia vyko intensyvus kūrybinis, politinis ir literatūrinis gyvenimas. Prancūzijos Restauracijos epochos stiliaus pastatą supo priešais esantis kiemas su pavėsinėmis ir gausiai svyrančiais vijokliniais augalais. Kiemą supo šeimininko kūrybinės studijos-verandos. Į savo kūrybinėse studijose įkurtą saloną šeimininkas sukviesdavo viso Paryžiaus menininkus intelektualus. Tarp jų galėjai išvysti XIX amžiaus genijus – dailininką Delakrua, rašytojus Turgenevą bei Čarlzą Dikensą, kompozitorių Ferensą Listą, o taip pat rašytoją George Sand kartu su mylimuoju kompozitoriumi Frederiku Šopenu, neatsisakydavusiu salone pagroti pianinu.

3. Romantisko gyvenimo muziejus 2

Šiandien Romantiško gyvenimo muziejus lankytojams suteikia galimybę atsidurti XIX amžiaus turtingų namų salone. Šis salonas buvo atkuriamas bei įrengiamas talkininkaujant žymiam prancūzų istorinių interjerų kūrėjui Jaques Garcia. Romantizmo laikotarpio baldais apstatytame ir storais kilimais išklotame interjere, skambant svajingai muzikai, galima gerėtis čia esančiais meno kūriniais bei sienos centre kabančiu žymios prancūzų rašytojos romantikės George Sand portretu. O čia pat esančiame Mažajame mėlynajame salone galima išvysti ir sudėtinga guašo technika kurtus jos peizažus.

George Sand, kuriai paskirta nemaža dalis pastovios muziejaus ekspozicijos, buvo tikra romantizmo laikotarpio atstovė, bet ne mažesnė ir feministė, savo kūriniuose paliesdavusi sudėtingą XIX amžiaus moters gyvenimą, bei jį kaustančias visuomenės normas. Pačios rašytojos maištas prieš visuomenės apribojimus buvo nesantuokinis jos gyvenimas kartu su perpus jaunesniu mylimuoju – lenkų kompozitoriumi, o taip pat ir romantiku – Frederiku Šopenu.

 

Ps_2

 

APLANKYKITE:

Monmartro muziejus ir Renuaro kiemai-sodai: museedemontmartre.fr

Romantiško gyvenimo muziejus ir arbatos salonas Naujųjų Atėnų kvartale: museevieromantique.paris.fr

 
 

© klasika-tradicijos.lt

image_print