Paryžiaus mados magai. 1920 – 1999 m.

Paryziaus mados magai

Kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas pristato devynis pasaulinio garso mados namų įkūrėjus ir jų kūrinius, kurie iki 2019 m. rugpjūčio 20 dienos bus eksponuojami Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje. Bendradarbiaujant Lietuvos dailės muziejui ir Aleksandro Vasiljevo fondui, rengiama jau vienuoliktoji paroda.

Paryžiaus mados magai – tai devyni iškilūs kutiurjė (iš pranc. k. couturier), kilę iš labai skirtingų aplinkų, tačiau visi savo laiku įkūrę mados namus Paryžiuje ir sulaukę pasaulinęs šlovės. Nemaža jų dalis karjerą praėjo kituose, jau spėjusiuose išgarsėti, mados namuose, tačiau ilgainiui pasirinko savarankišką kelią.

 

Devyni mados magai iš Aleksandro Vasiljevo fondo

 

Žana Lanvin (Jeanne Lanvin) – prancūzų modeliuotoja, 1889 metais įkūrusi mados namus Lanvin, išgarsėjusius išieškoto subtilaus mėlyno atspalvio naudojimu bei kuriamu mamos ir dukros įvaizdžiu. Sakoma, kad sukurti savąją mėlyną spalvą menininkę įkvėpė kelionės po Italiją bei išvysti kvatročento menininkų paveikslai bei freskos.

Gabrielė Šanel (Gabrielle Chanel) – iš valstiečių šeimos kilusi savamokslė siuvėja, tapusi nemirtingojo Chanel ženklo mados namų įkūrėja bei amžinos elegancijos simboliu. G. Šanel aktyviai bendradarbiavo su rusų aristokratais, o Chanel mados namų siuvinėjimo skyriui vadovavo didžioji kunigaikštienė Marija Romanova.

Megė Ruf (Maggy Rouff) – į mados pasaulį įžengusi per 1929 metų krizę ir išsiskyrusi moteriškais siluetais bei gėlių raštais margintais plonais audiniais.

Aleksandras Vasiljevas Paryziaus mados magai

Žakas Heimas (Jacques Heim) – iš lenkų ir žydų šeimos kilęs kūrėjas, išgarsėjęs bendradarbiavimu su art deco stiliaus mados kūrėja Sonia Delone (Sonia Delauney), bei modeliavęs balines ir kokteilines sukneles.

Kristianas Dioras (Christian Dior) – 1947 metais Paryžiuje įkūręs mados namus bei pokario Europoje sukėlęs milžinišką rezonansą savo garsiuoju moteriškuoju siluetu new-look. Kristianas Dioras nuolat mėgo gręžtis į praeitį bei dievino karaliaus Liudviko XV stilių, todėl neatsitiktinai jo ekspozicijos dalyje buvo pasirinkta eksponuoti ir šio stiliaus kėdę.

Sen Lorenas (Yves Saint Laurent)  – gimęs Prancūzijos valdomame Ažyre, XX a. 7 – 8 dešimtmečiais tapo pagrindiniu europietiškosios mados skleidėju. Išradingasis Sen Lorenas moterų aprangai pasiūlė boho, safario, čigonų, japonų, rusų stilius ir net abstrakčiąją Pito Mondriano (Piet Mondrian) tapybą.

Juberas de Živenši (Hubert de Givenchy) – didis mados menininkas, kuriam skiriama svarbi ekspozicijos dalis. Jo savarankiškos kūrybos pakilimas siejamas su garsios kino žvaigždės Odrės Hepburn (Audrey Hepburn), pasirinkusios jį asmeniniu modeliuotoju, vardu ir stiliumi. Elegencijos klasika tapusius Givenchi rūbus Odri devėjo daugelyje savo filmų.

Pjeras Kardenas (Pierre Cardin) – jau gręžėsi į futurizmą, nors kilo iš Venecijos. Karjerą pradėjęs kaip Dior mados namų sukirpėjas, 1950 metais jis įkūrė savo mados namus. Tai buvo kosminių tyrimų epocha, ir dauguma Cardin mados namų modelių atspindi kosminę moters ir vyro viziją. Kosminio novatoriaus mūza yra laikoma ballerina assoluta Maja Pliseckaja.

Andrė Kurežas (André Courrèges) – inžinierius statybininkas, tapęs ultramodernių futuristinių drabužių kūrėju, dievinusiu baltą, ryškiai geltoną, oranžinę spalvas. Jis siejamas ir su mini suknelės išradimu.

 

Ps_2

 

APLANKYKITE:

Paroda „Paryžiaus mados magai. 1920-1999 m.“ Iš Aleksandro Vasiljevo kolekcijos. vyks iki 2019 m. rugpjūčio 20 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje.

Parodos rengėjai: Lietuvos dailės muziejus ir VšĮ „Alexandre Vassiliev fondas“.

Parengta remiantis Lietuvos dailės muziejaus informaciją.
 
 

 © klasika-tradicijos.lt

image_print