Vilniuje – Nykstantis Abiejų Tautų Respublikos paveldas

Vilniuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose visą vasarą – iki rugsėjo 1 d. – veiks Raimondo Paknio fotografijų paroda „Mūro istorijos. Nykstantis Abiejų Tautų Respublikos paveldas“.

 

Leidėjas ir fotografas Raimondas Paknys žinomas iš aukšto visuomenės įvertinimo sulaukusių fotografijos parodų ciklo „Išlikęs laikas„, o visą vasarą vyksianti paroda Valdovų rūmuose laikoma šio ciklo tąsa.
Objektai fotografuoti naudojant specialią architektūrai fotografuoti skirtą analoginę kamerą.

 

Senosios Lietuvos architektūros paveldas

 

Analoginėse fotografijose, kokybiškai išdidintose naudojant chrominės spaudos technologijas, užfiksuoti šiandieninės Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijoje esantys paveldo pastatai. Dauguma jų – bažnyčios, tačiau yra ir dvarų sodybų, pilių, vienuolynų, sinagogų. Keturi architektūros objektai užfiksuoti šiandieninėje Lietuvos teritorijoje, tarp jų – prie Kauno pilies stovinti pranciškonų Šv. Jurgio Kankinio bažyčia.

Regėję daugybę istorinių negandų, šie paveldo pastatai išliko nesunaikinti, tačiau nerestauruojami ir neužkonservuojami vis labiau nyksta.

Šie pastatai – tai senosios Lietuvos architektūros paveldas. Juose, ypač vėlyvojo baroko pastatų fasaduose, atpažįstame Vilniaus bažnyčių architektūros bruožus (Vilniaus baroko mokyklą). Jie primena, kokia plati buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorija, apėmusi Baltarusiją ir Ukrainą (po Liublino Unijos 1569 metais Ukrainos teritorijos žemės perėjo Lenkijos Karalystei).

Per XVIII a. pabaigoje vykusius Lietuvos ir Lenkijos valstybės padalijimus šias teritorijas pasidalijo Austrijos ir Rusijos imperijos, o prasidėjus Antrajam Pasauliniam karui jas okupavo Sovietų Sąjunga.

 

Griuvėsiai dvelkiantys didybe

 
Įtakingų didikų – grafų, kunigaikščių ir net Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero Vazos, funduoti bei valdyti pastatai, ypač bažnyčių erdvės po Antrojo Pasaulinio karo virto sandėliais ar garažais. Daugumą jų, patyrusios gaisrą, nebeatstatytos.

Nors parodoje išvysime ir didelių pilių, tokių kaip Ostrogiškių pilis Ukrainoje, fotografijų autorius Raimondas Paknys beveik nesirinko žinomų ar garsių pastatų. Pasak jo, parodoje yra objektai, kurie yra mažesniuose miesteliuose ir visi yra apleisti arba vos pradėti tvarkyti. Nepaisant to, iš didelio formato fotografijų, darytų vėlyvo rudens ir žiemos metu, dvelkia ne tik liūdna rimtis bet ir praėjusių laikų didybės atgarsiai.

„Kartais lieka tik fasado dalis, tačiau vis tiek savyje turi daug jėgos“, – pristatydamas savo fotografijas parodos atidarymo metu teigė Raimondas Paknys.

 


 
INFORMACIJA:

PARODA: „Mūro istorijos. Nykstantis Abiejų Tautų Respublikos paveldas“

VIETA: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilniuje, www.valdovurumai.lt

LAIKAS: gegužės 18 – rugsėjo 1 d.

 

image_print