NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas

Vilniaus paveikslų galerijoje eksponuojamas  fragmentas XIV a. antrosios pusės Čekijos meistrų sukurto „Pasaulio žemėlapio“ („Mappa mundi“), kuriame pirmą kartą pavaizduotas Vilnius. Tai nedidelė trapi pergamento atraiža, atvežta iš Slovėnijos Respublikos archyvo Liublianoje. Šį pirmąjį Lietuvos sostinės atvaizdą galima išvysti iki kovo 31 d.

Tai ankstyviausias iki šiol žinomas kartografinis šaltinis, kuriame vaizduojama Lietuvos sostinė, taip pat ankstyviausias ikonografinis Vilniaus vaizdas. Savo verte šis eksponatas prilygsta pirmajam Lietuvos paminėjimui 1009 m. Kvedlinburgo analuose bei 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiškui, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius.

Tik 2001 metais Liublijanos profesorius Janezas Hofleris nustatė, kad žemėlapyje vaizduojama ne Čekija, kaip manyta iki tol, o Vilnius. Žemėlapio fragmentas yra saugomas Sovėnijos Respublikos archyve Liublianoje.

Ši paroda yra antroji iš 2018 – 2022 m. tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai„, skirto pasirengti 2023-iaisiais sukaksiančiam Vilniaus 700 metų jubiliejui.

Numatoma kasmet per Vilniaus gimtadienį – sausio 25 dieną – pristatyti išskirtinės svarbos kultūros vertybę iš Europos šalių institucijų, aktualią Lietuvos ir kartu Vilniaus istorijai bei įprasminančią Lietuvos valstybės sostinės svarbą pasaulio kontekste.

 

 

APLANKYKITE:

Paroda „NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas“ vyks iki kovo 31 d., Vilniaus paveikslų galerijoje, Didžioji g. 4, Vilniuje.

Parengta pagal Lietuvos dailės muziejaus informaciją.

 

 

image_print