Londone – Leonardas da Vinčis : gyvenimas piešiant

Karališkosios kolekcijos fondo darbuotoja tyrinėja vieną iš Leonardo da Vinčio piešinių. Nuotrauka: Royal Collection Trust / © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019 

Londone karališkųjų Bakingamo rūmų Karalienės galerijoje gegužės 24 dieną atverta įspūdinga Leonardo da Vinčio piešinių paroda – didžiausia po 65 metų pertraukos. Joje eksponuojama virš 200 renesanso genijaus kūrinių, atrinktų iš  pasaulyje lygių neturinčio Karališkosios kolekcijos rinkinio. Paroda skirta pažymėti visame pasaulyje minimas 500-ąsias Leonardo mirties metines.

Paroda „Leonardas da Vinčis: gyvenimas piešiant“ (angl. „Leonardo da Vinci : A Life in Drawing“) vyks iki spalio 13 d.
 

Piešinių ekspozicija tyrinėja visas Leonardą dominusias sritis, kurių spektras išties buvo labai platus – tai tapyba, skulptūra, architektūra, anatomija, inžinerija, kartografija, geologija ir botanika. Pateikiama ir išsami Leonardo gyvenimo apžvalga bei unikalios įžvalgos į tai, kaip veikė genialus mokslininko, kūrėjo ir išradėjo protas.

 

Leonardas da Vinčis, anatominė studija „Embrionas gimdoje“, sukurta apie 1511.   Nuotraukos teisės: Royal Collection Trust / © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019 

Piešiniai atskleidžia genijaus mąstymą

 

Savo epochoje Leonardas da Vinčis buvo laikomas tapytoju, tačiau iš tiesų užbaigė tik apie 20 savo paveikslų. Jis buvo gerbiamas ir kaip skulptorius bei architektas, tačiau iki šių dienų neišliko nei jo skulptūrų, nei pastatų.

Leonardas buvo ir karo bei civilinis inžinierius. Kartu su italų Renesanso filosofu ir politiku Nikolo Makiaveliu jis braižė planus Arno upės Italijoje tėkmei pakeisti. Ir tai nebuvo įgyvendinta.

Kaip mokslininkas Leonardas atliko 30 žmonių kūnų skrodimų, siekdamas parengti piešiniais iliustruotą anatomijos traktatą. Leonardo planuose buvo ir kiti moksliniai veikalai – apie šviesą, vandenį, botaniką, mechaniką bei daugelį kitų sričių, tačiau jie niekada nebuvo užbaigti.

Nors šie ir gausybė kitų Leonardo planų nebuvo įgyvendinti realybėje, daug jo sukurtų išradimų bei pasiekimų išliko piešiniuose ir rankraščiuose.

Nedaug Leonardo piešinių buvo skirti pamatyti kitiems, pirmiausia, dėlto, kad tai buvo laboratoriniai eskizai. Jų pagrindu jis toliau generavo idėjas, ieškodamas universalių dėsnių, kuriais, kaip tikėjo pats, yra paremta visa, kas sukurta.

 
 

Leonardas da Vinčis, Karalienės Ledos galva, sukurta apie 1505-8.   Nuotraukos teisės: Royal Collection Trust / © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019 

Leonardas da Vinčis – tipiškas Renesanso žmogus

 

Domėjimosi sričių bei interesų platumu Leonardas buvo tipiškas „Renesanso žmogus“. Toks platus jo pasiekimų spektras, kokį šiandien mums atskleidžia piešiniai, deja, nebuvo žinomas amžininkams bei pasekėjams.

Aštuonioms Leonardo domėjimosi sritims nagrinėti atrinkti geriausi kiekvieną jų iliustruojantys piešiniai. Tarp svarbiausių Leonardo anatomijos studijų – tai „Embrionas gimdoje“ (apie 1511 m.), „Širdis ir vainikinės arterijos“ (apie 1511-13 m.), bei „Širdies ir kraujagyslių sistema ir pagrindiniai moters organai“ (apie 1509-10 m.). Ant pastarojo piešinio yra paliktas paslaptingas Leonardo nykščio anstpaudas.

Tarp paruošiamųjų eskizinių studijų paveikslams – eskizai paveikslui „Pasaulio gelbėtojas“ („Salvator Mundi„, apie 1504-8), „Madona ir kūdikis su Šv. Ona ir ėriuku“ (apie 1508-19) bei šeši išlikę eskizai freskai „Paskutinė vakarienė“ (1495-8).

Leonardo gamtos pasaulio tyrimai atsiskleidžia detaliuose peizažuose, vandens studijose bei daugybėje botaninių studijų, atliktų ruošiantis tapyti neišlikusį mitologinį paveikslą „Karalienė Leda ir gulbė„. Yra ir žemėlapių – tarp jų yra Italijos Imola miesto žemėlapis, sukurtas 1502 m. Leonardui naudojant itin tikslią matavimo techniką.

Leonardo da Vinčio piešinių paroda Jungtinėjė Karalystėje šiais metais – jau 13-toji. 12 parodų jau buvo surengta kituose miestuose – Belfaste, Birmingame, Kardife, Glasge, Liverpulyje, Mančesteryje bei kituose. 2019-ųjų rudenį paroda bus pratęsiama Škotijos sostinėje Edinburge, Holirudhaus (angl. Holyroodhouse) rūmų Karalienės galerijoje.

 

Pompeo Leoni surišto Leonardo da Vinčio piešinių albumo viršelis, apie 1590 m.  Nuotraukos teisės: Royal Collection Trust / © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019 

Karališkoji kolekcija

 

Karališkoji kolekcija (angl. The Royal Collection) – tai viena didžiausių ir svarbiausių meno kolekcijų pasaulyje. Ji yra ir viena iš paskutiniųjų didžiųjų Europos karališkųjų kolekcijų, kuri išliko nepaliesta ir nenacionalizuota. Ją sudaro vaizduojamojo ir dekoratyviojo meno vertybės, išsklaidytos po  15 karališkųjų rezidencijų visoje Jungtinėje Karalystėje. Karališkąją kolekciją globoja Didžiosios Britanijos Karalienė, tačiau, kaip privatus asmuo, ji nėra kolekcijos savininkė.

Karališkąją kolekciją saugo, prižiūri bei pristato visuomenei Karališkosios kolekcijos fondas (angl. Royal Collecton Trust).

Karališkojoje kolekcijoje saugomas didžiausias pasaulyje Leonardo da Vinčio piešinių rinkinys. Daugiau kaip 550 lapų rinkinys išliko neišsklaidytas nuo pat Leonardo mirties 1519 metais. Apie 1590 metus Milane italų skulptorius Pompeo Leoni susegė šiuos lapus į vieną albumą, kuris  į Karališkąją kolekciją pateko Karolio II (angl. Charles II) valdymo metais.

Dėl piešinių jautrumo šviesai, jie negali būti eksponuojami nuolat todėl yra laikomi saugiomis sąlygomis Vindzoro pilies Spaudos salėje (angl. Windsor Castle, Print Room). Visus Leonardo da Vinčio piešinius galima išvysti Karališkosios kolekcijos fondo interneto svetainėje: www.rct.uk/collection.

 
 

 

Parengta pagal Karališkosios kolekcijos fondo (Royal Collection Trust) informaciją

 
INFORMACIJA:

Paroda „Leonardas da Vinčis : gyvenimas piešiant“ („Leonardo da Vinci: A life in a Drawing“)

Vyksta: 2019 m. gegužės 24 – Spalio 13 d.

Vieta: Bakingamo rūmų Karalienės galerija, Londonas (Buckingham Palace, The Queen’s Gallery).

 

 

 

© klasika-tradicijos.lt

image_print