Lietuvos muziejų kelias kviečia į Aukštaitiją

Ukmergės piliakalnis. Nuotr. Lietuvos muziejų kelio organizatorių

Š. m. liepos 3 d. ant Gedimino pilies kalno Vilniuje prasidėjusios nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programos „Tėvynės ieškojimas“ projekto Lietuvos muziejų kelias 2020 m. maršrutas suka į Aukštaitiją. Aplankiusius Dzūkijos, Suvalkijos (Sūduvos), Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos regionuose vykusius renginius, rugsėjo 2-25 dienomis projektas nustebins baigiamuoju akordu ant Aukštaitijos kalnų, kalvų ir piliakalnių.

Šių metų programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2020 m. „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“ pažadus lankytojams tęsi. Visi regionuose jau aplankyti renginiai vyko saugiai, atvirose erdvėse, šviečiant saulei, muzikos, menų, legendų ir istorinių pasakojimų apsuptyje.

Aukštaitija perima estafetę nelėtindama tempo – visą mėnesį vyksiančioje kelionėje daugiau nei dešimties regiono muziejų ir kitų kultūros ir istorijos paveldą saugančių institucijų  darbuotojai dovanos lankytojams gerą nuotaiką, daug muzikos, edukacinių užsiėmimų ir šiek tiek fizinio krūvio. Vienok išsigąsti nederėtų – Aukštaitijoje vyksiantys pasivaikščiojimai ir žygiai svetingai priims visus atvykusius, kvies pasižvalgyti nuo kalvų, vakaroti su daina ir giliau pastudijuoti šio krašto žymiausių piliakalnių istoriją.

 
 

Raganų kalnas ir Kryžių kalnas

 

Jau rugsėjo 4 d. Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis kviečia į „Baltų kultūros apeiginę šventę ant  Raginėnų piliakalnio – vieno įspūdingiausių šiaurės vidurio Lietuvoje. Vietinių dar vadinamas Raganų kalnu, jis yra mažai tyrinėtas, tebesaugantis savo paslaptis ir legendas. Tad atvykę į  „Baltų kultūros apeiginę šventę“ ant piliakalnio ne tik išgirsite liaudies dainas, bet ir dalyvausite pamirštose apeigose.

Rugsėjo 5 d. Šiaulių „Aušros“ muziejus organizuoja ypatingą susitikimą ant Jurgaičių piliakalnio, visiems geriau žinomo Kryžių kalno pavadinimu. Renginys „Muzika Popiežiaus kelyje“, bus skiriamas nebe  svarbiausiam kalną visame pasaulyje išgarsinusiam įvykiui, – 1993 m. čia lankėsi popiežius Jonas Paulius II. Šiais metais minime 100-ąsias popiežiaus gimimo metines, kurioms tą vakarą skambės choro „Polifonija“ dedikuota muzikinė programa.

Jurgaičių piliakalnis, paprastai žinomas kaip Kryžių kalnas. Nuotr. Donatas Vertelka | wikimedia.org

 

Biržų kalnas ir Ukmergės piliakalnis

 

Judėdamas į Aukštaitijos gilumą, Lietuvos muziejų kelias pasieks Biržus, kur rugsėjo 10 d. krašto muziejus „Sėla“ ir biržiečių folklorininkai organizuoja sambūrį „Nuo kalvos ant kalvos – susišaukim…“ Ant svarbiausio Biržų kalno, supilto šiaurinei LDK sienai ginti, grojant archajiškiausiais Šiaurės Aukštaitijos instrumentais – ragais ir skudučiais, giedant sutartines, dainuojant karo dainas, o atlikėjams išsidėsčius ant visų keturių pilies bastionų, bus bandoma susišaukti.

Rugsėjo 11 d. ukmergiškiai, Krašto istorijos muziejaus darbuotojų vedami, kviečia į   konferenciją ir edukacines veiklas „Atgyjanti Ukmergės piliakalnio praeitis“, skirtas savo krašto įžymybės praeičiai ir dabarčiai aptarti.  Ukmergės piliakalnio papėdėje vyks Tomo Baranausko knygos „Pabaisko mūšis: šaltiniai ir interpretacijos“ pristatymas, ant piliakalnio – muziejininkas Raimondas Ramanauskas skaitys pranešimą „Ukmergės miesto įsikūrimas“, vėliau veiks edukacinės erdvės „Atgyjanti praeitis“: teatralizuoti legendų ir padavimų pasakojimai (Ukmergės Vlado Šlaito viešoji biblioteka); Ukmergės kraštotyros muziejaus edukacijos (tekstilės dekoravimas, senoviniai vaikų žaislai ir žaidimai); edukacinės veiklos „Bitutė pilkoji“, „Žolynų magija“, „Rištinių lėlių dirbtuvės“, „Keramika ir molio žiedimas“.

 

Molėtų kraštas ir finalas Anykščiuose

 

Pirmąją renginių Aukštaitijoje pusę rugsėjo 12 d. užbaigs Molėtų krašto ir Lietuvos etnokosmologijos muziejų organizuojami „Susitikimai ant Kulionių kalvų“. Kulionių kalvos – ypatinga geografinė erdvė ir kultūrinės veiklos vieta, svarbus mokslo ir kultūros, etninės lietuvių atminties centras. Jį kūrę žmonėse pirmą sykį čia susirinks visi kartu paliudyti mums savo idėjų ir veiklos prasmės: ant Kulionių piliakalnio – vyks knygos „Kulionių piliakalnis“ pristatymas (dalyvaujant dr. Dainiui Razauskui); Didžiųjų akmenų Saulės rate prie Etnokosmologijos muziejaus lankytojai susitiks su dr. Gunaru Kakaru, prof. Libertu Klimka, prof. Vytautu Straižiu, Jonu Vaiškūnu, Sauliumi Lovčiku.

Baigiasi vasara, artėja ir „Lietuvos muziejų kelio 2020“ finalas. Iki jo baigiamojo renginio Anykščiuose rugsėjo 25 d. yra dar gražaus rudenėjančio laiko keliauti, pažinti, patirti, pasisemti žinių, patirties, geros nuotaikos, pabūti gamtoje, ir sukaupus didelę dozę optimizmo pasitikti naujus mokslo metus bei įvairiausiomis prognozėmis nuspalvintą Lietuvos muziejų rudens sezoną.

 

 

Visa „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija

Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir „Vaizdo upė“

Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.

Informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.