Leonardo da Vinčio užrašai grįžta į Florenciją

Leonardo da Vici Leicester codex

Kitąmet sukaksiančioms Leonardo da Vinčio 500-osioms mirties metinėms pažymėti žymus pasaulio verslo magnatas ir filantropas, „Microsoft korporacijos“ bendraįkūrėjas Bilas Geistas Florencijai skolina savo kolekcijoje turimą renesanso genijaus „užrašų žurnalą“. Lesterio kodeksu (angl. Leicester Codex) vadinamas Leonardo da Vinčio rankraštis iki 2019-ųjų sausio pabaigos bus eksponuojamas Uficių galerijoje.

Italija ir visas meno pasaulis kitąmet minės universaliausio visų laikų genijaus Leonardo da Vinčio 500-ąsias mirties metines. Menininkas mirė Prancūzijoje 1519 metais gegužės 2 dieną, būdamas 67-erių. Jo rankraščio ekspozicija Florencijos Uficių galerijoje – vienas pirmųjų šių metinių paminėjimo įvykių.

 

Leonardo da Vinčio Lesterio kodeksas

 

1994 metais Bilas Geistas įsigijo vadinamąjį Lesterio kodeksą, aukcione sumokėjęs 30.8 milijonus dolerių – tuo metu didžiausią sumą, kada nors mokėtą už rankraštį ar leidinį. Lesterio kodeksas – tai Leonardo da Vinčio vestas užrašų ir pastabų „žurnalas“ apie jo stebėtus gamtos ir fizikinius reiškinius – vandens judėjimą (ypač upėse), uolienų savybes, oro ir astronomijos reiškinius, fosilijų kilmę, dangaus kūnų švytėjimą. Šitaip, rašalu ant popieriaus, Leonardas fiksavo savo pastebėjimus, raštu kėlė klausimus, formavo ir vystė teorijas, kurdavo eksperimentus ir apibendrindavo jų rezultatus. Visa tai dar būdavo iliustruojama ir piešiniais bei brėžiniais.

Šis renesanso menininko ir mokslininko pastabų rankraštis buvo vedamas apie 1506-1510 metus Milane, intelektiniame renesanso Italijos centre. Jis buvo pavadintas Lesterio kodeksu todėl, kad 1719 metais jį įsigijo Thomas Coke’as – Lesterio miesto Anglijoje Erlas. Kartais jis vadinamas ir Hamerio kodeksu (angl. Hammer Codex), nes 1980 metais jis buvo parduotas meno kolekcionieriui Armond’ui Hammer’iui.

Lesterio kodeksas – tai 18 dvipusių plono lino popieriaus lapų, kurie susegti sudaro 72 lapų žurnalą. Tai yra tik vienas iš žinomų 31 Leonardo da Vinčio ranka vestų ir išlikusių „žurnalų“. Tačiau jis yra ir vienas iš garsiausių rankraščių pasaulyje. Šiuos užrašus, kaip ir visus kitus, Leonardas rašė senąja italų kalba ir neįprastai – iš dešinės į kairę, todėl juos galima perskaityti tik naudojantis veidrodžiu.

Bilo Geitso įsigyti neįkainojamos vertės Leonardo užrašai buvo nuskanuoti ir paversti į skaitmeninį formatą. Kiekvienas originalus lapas yra atskirai įstiklintas tarp dviejų stiklo lakštų. Taip jie keliauja po pasaulį ir yra nuolat skolinami muziejams.

 

Ps_2

 

INFORMACIJA:

Lesterio kodeksas eksponuojamas nuo spalio 30 d. iki 2019 m. sausio 20 d. Uficių galerijoje Florencijoje

Daugiau apie parodą: „Leonardo da Vinčio Lesterio kodeksas. Vanduo – gamtos mikroskopas“.

 

image_print