Kultūrų kryžkelė Vilniaus Švč. Trejybės ansamblyje

kulturu-kryzkele_knyga-3D-642x336Rugsėjo 28 dieną LDK valdovų rūmuose, dalyvaujant gausiai susirinkusiai istorijos ir kultūros sričių profesionalų publikai pristatyta keletą metų Lietuvos ir Ukrainos mokslininkų ruošta monografija „Kultūros kryžkelė: Vilniaus Švč. Trejybės šventovė ir vienuolynas“.

Bendras lietuvių ir ukrainiečių mokslininkų projektas prasidėjo nuo rūsio Švč. Trejybės bažnyčioje atradimo, jo gelbėjimo darbų, bei sekusių antropologinių ir archeologinių tyrimų, o užsibaigė dvikalbe – lietuvių ir ukrainiečių kalba išleista – knyga. Visi prie projekto prisidėję dalyviai dirbo savanoriškai.

 

Švč. Trejybės kalva ir ansamblis

 

Įžengus pro Vilniaus senamiesčio puošmeną – barokinius Bazilijonų vartus, patenkame į Švč. Trejybės ansamblio kiemą. Kiemo viduje – Švč Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia, kuruojama ukrainiečių unitų Bazilijonų bei vyrų Bazilijonų vienuolynas. Pernai – 2017-aisiais metais – Vilniuje įkurtas Bazilijonų ordinas minėjo 400 metų jubiliejų. Svc trejybes baznycioje

Šioje vietoje, nuo seno vadinamoje Švč. Trejybės kalva, susitiko lietuviškieji vakarai ir rusėniškieji (ukrainietiški-baltarusiški) rytai. Jau XIV amžiuje ant šios kalvos iškilo šventovė, viena pirmųjų krikščioniškų institucijų Vilniuje, iš pradžių stačiatikių, o nuo XVII a. unitų. Greta kūrėsi vienuolynai, brolijos, bibliotekos, spaustuvė. Bazilijonų ordinas vykdė ir švietėjišką, kultūrinę, leidybinę veiklą.

Būtent Vilniaus Švč. Trejybės vienuolynas tapo visos Kijevo metropolijos dvasiniu centru ir unitiškojo Bazilijonų ordino lopšiu.

Pasak pristatymo vakarą moderavusio VU profesoriaus Alfredo Bumblausko, kuris yra ir vienas iš knygos autorių, išleista monografija tampa moralu naujajai vilnietiškajai tapatybei: XVI-ojo, XVIII-ojo, XIX-ojo amžių rytietiškojo Vilniaus istorijos neparodytume be ukrainiečių, nes nuo Šv. Mykolo gatvės iki pat Rūdininkų vartų iš tiesų buvo – Kijevo metropolito miestas.

 

Ps_2

 

Renginį organizavo: Vilniaus Universiteto Istorijos fakultetas bei Ukrainos katalikiškasis universitetas.

Knygos turinį galima peržvelgti čia.

Knygą „Kultūros kryžkelė: Vilniaus Švč. Trejybės šventovė ir vienuolynas“ bus galima įsigyti knygynuose „Littera“, „Akademinė knyga“, „Vaga“ bei elektroniniuose knygynuose.

.

 
 

 © klasika-tradicijos.lt

image_print