Milanas ir jo kultūrinis maistas

Armani Silos muziejus Ethnicities

Milanas, sausio mėnuo. Net ir menki saulės spinduliai džiugina. Per kelių dienų svečiavimąsi Milane, šis miestas pateikė daug lietaus ir nuospaudų, tačiau siela vis tiek dainuoja. Kai turi savo planuose aplankyti pačius svarbiausius, mano atžvilgiu, mados namus ir jų muziejus, atstumai ir orai nėra svarbūs. Taigi, kaip siela gali dainuoti, įsikvėpti ir pasisotinti be ledų ir picų?

Kur tik bepažvelgtum – žemyn, aukštyn ar į šonus – Milanas yra labai dosnus. Dosnus nuostabiais vaizdais akims žvalgytis, sielai šildyti, kūrybai įkvėpti… Ir, nemeluosiu, kai daug vaikštinėjau, daugiau ir pyragaičiais galėjau save palepinti. Bet aš šį kartą apie kitokį maistą. Apie kultūrinį maistą, kuris lieka ilgam ilgam mano atmintyje, jausmuose ir išgyvenimuose… Kelios privalomos aplankyti Milano vietos jau seniai puikavosi mano užrašinėje – tai Armani mados meno muziejus, Prados mados namų įkurta meno galerija-centras ir Fornasetti galerija-parduotuvė.

 

Visiems pasiekiamas Armani

 

Armani keturių aukštų mados meno muziejus – Armani/Silos – yra įsikūręs atokiau nuo miesto šurmulio ir centro. Ši lokacija man labai patiko, nes tai – lyg ištroškusiam oazė ramiame ir atokiame Milano rajone. Saulė šildė, norėjosi kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau, peržengusi Armani muziejaus slenkstį, supratau, kad užtruksiu čia ilgiau, nei įprasta. Betoninės sienos, grindys, lubos supo mane visur. Minimalizmas interjere vertė kreipti dėmesį į Armani kūrinius, kurie yra surinkti ir archyvuoti nuo pat 1980-ųjų iki dabartinių dienų. Kolekcijos yra suskirstytos pagal tematikas: Žvaigždės ir Dienos apranga, Egzotika, Spalvų schemos ir Šviesos.

Vienetinių, unikalių aukštosios mados drabužių buvo daug. Akys raibo, telefonas kaito nuo fotografavimo, o širdis džiaugėsi, kad tiek daug realių Armani kūrinių yra pasiekiami visiems ir man!

Armani Silos muziejus Androgynous

Dauguma Armani mados namų drabužių yra tokie paprasti ir minimalistiniai, kad dėmesys krypsta į detales. O detalės juk ir sudaro visumą. Kiekviena siūlė, kiekviena saga, kilpa, medžiagos linkis, paraukymas yra verti įdėmios apžiūros. Ir iš pirmo žvilgsnio paprastas bei niekuo neišsiskiriantis drabužis yra lyg nesibaigianti pasaka… Pasaka, kurią sekti ir kurios klausytis norisi vėl ir vėl.

Švarkeliai, kurie glunda tiesiog tobulai, išsiuvinėjimai, kurie keri, medžiagų pynimai, kurie lyg meno kūriniai, šilko glotnumas, lyg besvoris debesėlis danguje, įvairūs kaulo ir pusbrangių be brangiųjų akmenų aksesuarai, žėrintys visomis vaivorykštės spalvomis ir tinkantys ypatingoms gyvenimo sąlygoms, žvyneliai, blizgantys lyg žvaigždės danguje tamsią naktį…

Armani Silos muziejus Stars

Akivaizdu, kad Giorgio Armani braižas yra visų atpažįstamas – minimalizmas, sujungtas su klasika ir modernu. Jis tyliai ir atsargiai eksperimentuoja su naujomis medžiagų formomis – juostelių pynimu, lino kietumu, glamžymusi, šilko vientisumu ir lankstumu, bei siekia ramiomis spalvomis nuspalvinti kitų gyvenimus. Juk žmogaus rūbas negali nustelbti – Armani labai humaniškai ir pagarbiai varsto drabužių kūrimo principus.

 

Prada – distilerijos fabrike

 

Prada galerija – Fondazione Prada – yra skirta šiuolaikinio meno kūrėjams. Nors ši galerija yra tarsi atskiras miestelis apleistame Milano rajone, kelionė į šią vietą neprailgo, nes buvo proga pamatyti ir ne tokią žavingą Milano pusę. Teritorija, kurioje Prada investavo nemažai lėšų, puikuojasi septyniais skirtingais pastatais, kurie anksčiau turėjo visiškai kitokią funkciją ir paskirtį – 1910-aisiais juose buvo įsikūręs alkoholio distiliavimo fabrikas.

Šiuolaikinis ir šiek tiek šokiruojantis bei provokuojantis menas, eksponuojamas šioje aplinkoje, nustebino mane. Šokiravo tiek savo instaliacijomis, tiek erdve, kurioje buvo pristatomi kūriniai. Nuogybės, seksualiniai motyvai privertė suglumti. Tai buvo būtent sausio mėnesio paroda, kurioje šiuolaikinis menas buvo pateikiamas per nuogo kūno prizmę. Smagu, kad ekspozicijos yra rotuojamos kas kelis mėnesius, tad, kiekvieną kartą atvykus, galima vėl tarsi iš naujo susipažinti su menininkais bei meno instaliacijomis.

Fondazione Prada Milanas

Retro stilistikos baro-kavinės „Bar Lucy“ interjeras tobulai flirtuoja su fotokamera. Ši kavinė yra dalis Fondazione Prada komplekso. O nuostabiausia, kad jį sukūrė ir apipavidalino režisierius Wes Anderson, sukūręs „Didijį Budapešto viešbutį“ – spalvotą, nuotaikingą ir ausiai muzikaliai patrauklų filmą. Pasėdėti, išgerti kavos ar užkąsti panini sumuštinio bei pakeliauti akimis po spalvotą retro stiliaus interjerą – būtinybė. Jame šviesiai žalios spalvos derinamos su tamsiu medžiu, stovi seni dainų automatai, o padavėjai svečius aptarnauja pasipuošę ilgomis prijuostėmis bei itališkais flirtuojančiais ir drąsiais žvilgsniais.

 

Sapnų kūrėjas – Fornasetti

 

Trečioji privaloma aplankyti vieta – Fornasetti šeimos trijų aukštų galerija-parduotuvė, ištaigingai įsitaisiusi pačiame Milano centre. Galerijos pastatas – tarsi gyvenamasis namas, kuriame gyventų labai ekscentriška ir labai charizmatiška asmenybė. Šioje galerijoje eksponuojami baldai, interjero detalės, žvakės, šviestuvai – visa, ko reikia namams. Piero Fornasetti kūrė sapnus šioje žemėje. Dar kitaip jis yra vadinamas sapnų dizaineriu, kurio pėdomis nusekė jo sūnus Barnaba Fornasetti, perėmęs tėčio vairą į savo rankas. Kam sunku susapnuoti ką nors įdomaus ir gražaus ar net provokuojančio, apsilankymas šioje galerijoje garantuos spalvingus ir labai siurrealistinius sapnus.

Fornasetti lekstes

Pati žymiausia Fornasetti kolekcija yra sukurta su italės operos solistės Linos Cavalieri veidu – šaltu, be emocijų ir labai tobulos kompleksijos. Šis veidas yra kuriamas įvariuose amplua – nuo arabės iki svajoklės. Verta pakeliauti po besikeičiančią interjero kolekciją su šios moters veidu. Net ir išėjus iš galerijos man prieš akis stovėjo šaržuoti, stilizuoti jos veidai, figūros, objektai… Tikriausiai, Fornasetti yra vienas tų kūrėjų, kuris ilgam išlieka atmintyje, bet išliks ir meno istorijoje.

Milanas žavus. Nuotaikingas. Skanus. Šiek tiek principingas. Ir dosnus. Lyg nesibaigiantys sakurų medžių žiedai, padabinę gatves… Ačiū.

 

Ps_2

 

Keliavo ir įspūdžiais dalijosi dizainerė Elina Kulevičiūtė.

APLANKYKITE:

Armani/Silos mados meno muziejus Milane – 40 metų Armani mados ekspozicija bei skaitmeninis archyvas: armanisilos.com  

Virtualus pasivaikščiojimas po Giorgio Armani mados pasaulį: armanisilos.com/en_WW/explore

Prada Fondazione Milano galerija: fondazioneprada.org

Fornasetti interneto tinklapis: fornasetti.com

 

 

 © klasika-tradicijos.lt

image_print