Trencadis – sudužusios keramikos menas

2.3 pav

Kodėl reikia sudaužyti plytelę tam, kad vėl iš naujo ją sudėti? Pasirodo, kad keramikos šukių mozaikos kuriamas įspūdis žymiai didesnis nei sveikos plytelės. Tokia mozaika turi ir savo pavadinimą – tai trencadis.

Trencadis mozaika šiandien galime gerėtis dėka vieno garsiausių XX a. pradžios architektų – žymiojo kataloniečio Antoni Gaudi, kuris išradingai panaudojo šią techniką dekoruodamas savo įspūdingus pastatus ir skulptūras. Dėl spalvingų ir žaismingų Gaudi kūrinių šiandien į Barseloną traukia keliautojai iš viso pasaulio.

1 pav

Mozaikos ant sienų, stogų, kaminų ir suolų prabangiai žvilga ir žėri įvairiomis spalvomis, tačiau mažai kas pagalvotų, kad viskas buvo sukurta panaudojant pačias pigiausias medžiagas. XIX a. pabaigoje Ispanijos karalystės Katalonijos regione išryškėjęs modernizmo judėjimas itin mėgo naudoti keramiką architektūroje, ir šio regiono keramikos fabrikai gamino bei tiekė keramines plyteles daugeliui modernizmo pastatų. Iš fabrikų išmestas keramikos ir fajanso atliekas Gaudi sumaniai panaudojo savo projektuose – brokas, duženos, šukės – viskas buvo surenkama ir įspaudžiama i dar nesustingusį skiedinį. Pritaikant mozaikos šukes piešiniui, jos buvo sulaužomos papildomai.

2 pav

Spalvotų sudužusios keramikos mozaikų Gaudi nekūrė vienas. Svarbus jo pagalbininkas buvo mažiau žinomas architektas Josef Maria Jujol, specializavęsis trencadis srityje. Būtent su juo Gaudi bendradarbiavo kuriant spalvotajį vinguojantį suolą Guell parke Barselonoje. Šiam suolui dekoruoti buvo panaudota tūkstančiai sudužusių keramikos ir fajanso plyteliu. Šiandien trencadis – Guell parko simbolis.

Spalvingos mozaikos nerūpestingas mirgėjimas užgožia Gaudi inovatyvius inžinerinius bei ergonominius sprendimus. Tačiau galbūt toks visada ir buvo šio architekto – genijaus tikslas.

3 pav

Manoma, kad trencadis mozaika – vienas pirmųjų koliažo technikos pasireiškimų, kurią 1912 m. atrado ir pradėjo naudoti Pablo Picasso, o vėliau itin pamėgo Dadaizmo judėjimo atstovai. Dideliais blizgančios trencadis mozaikos plotais dengti ir kito garsaus ispanų architekto Santjago Calatravos pastatai-skulptūros (Auditorio de Tenerife, Palau de las Artes ir kt.). Nuolat įkvėpiami trencadis spalvų sintezės kuria Custo Barcelona drabužų dizaino namai.

 4 pav_

 © klasika-tradicijos.lt

 

image_print