Kinų „šeji“: rinktiniai meno kūriniai iš Kinijos

Kovo 15 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje pristatyta paroda „Kinų šeji: rinktiniai kūriniai iš Kinijos nacionalinio dailės muziejaus“. Ši paroda – tai antroji Lietuvos dailės ir Kinijos nacionalinio dailės muziejų projekto dalis, kurio pirmasis etapas buvo 2017 metais Pekine surengta žymiausių XX – XXI amžiaus Lietuvos menininkų paroda „Lietuvos dailė: peizažinis mąstymas“.

Žodis šeji iš kinų kalbos verčiamas kaip „laisvojo potėpio menas“, tačiau toks vertimas iki galo nepaaiškina plačios šios meno tendencijos prasmės. Tai ne tik „laisvas potėpis“, bet ir menininko vidinio pasaulio bei gilių emocijų  išraiška, kuriai jis pasitelkia visą savo intuityvų žinojimą bei sukauptą intelektinę patirtį. Skirtingai nuo Vakarų kultūrų meno, kinų šeji mene svarbiausia yra siekti harmonijos tarp išorinio pasaulio ir savęs.

 

Tūkstantmečių Kinijos tradicijų saugomas šeji, neišvengė kitų kultūrų, ypač Vakarų Europos šalių įtakų, apie kurias parodos atidarymo dieną kalbėjo Kinijos nacionalinio dailės muziejaus atstovas Wei Xiangqi – vienas iš parodos Vilniuje kuratorių. Skaitytoje paskaitoje apie kinų šeji tapybą p. Wei Xiangqi atskleidė, kad Kinijos menui XIX a. – XX a. I pusėje didelę įtaką darė Japonijos ir Vakarų Europos menas, po 1940 metų iki 1980-ųjų, susikūrus Kinijos Liaudies Respublikai, kinų menininkus veikė Sovietų Sąjungos menas, po 1980-ųjų – JAV popmenas bei vokiečių ekspresionizmas.

Pristatydamas kai kuriuos Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje eksponuojamus kūrinius p. Wei Xiangqi ne kartą paminėjo Pablo Pikaso stiliaus įtaką kinų kūrėjams, tai paaiškindamas tuo, kad ir patį Pikasą labai stipriai veikė rytų menas. Pablo Pikaso darbų yra ir Kinijos Nacionaliniame muziejuje Pekine, didžiausiame meno muziejuje šalyje.

Pasak p. Wei Xiangqi, parodoje eksponuojamų autorių kūryboje galima pastebėti ir impresionistų, tokių kaip Klodas Monė ar abstraktaus ekspresionizmo atstovo amerikiečio Džeksono Poloko įtaką.

Kinijos nacionalinio dailės muziejaus atstovas akcentavo ir kinų mene populiarius motyvus, tokius, kaip jūra ir bambukas, turinčius didelę simbolinę prasmę Kinijos kultūroje.

Šeji meno intuityvios saviraiškos laisvę čia pat, parodos atidarymo metu Nacionalinės dailės galerijos erdvėse pademonstravo ir kinų meistrai Zhou Xiaolu bei Shao Xiaofeng, inprovizuodami ir tušu ant popieriaus sukurdami keletą kūrinių .

 

 

INFORMACIJA:

Paroda „Kinų šeji: rinktiniai kūriniai iš Kinijos nacionalinio dailės muziejaus“ vyksta kovo 15 – gegužės 4 d. Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje, www.ndg.lt.

Parodos organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Kinijos nacionalinis dailės muziejus ir Nacionalinė dailės galerija.

Parodos kuratoriai – Kinijos nacionalinio dailės muziejaus atstovai Yan Dongsheng ir Wei Xiangqi.

 

© klasika-tradicijos.lt

image_print