Kaune – grafų Kosakovskių biblioteka

Irena Peplovska užrašo St. K. Kosakovskio diktuojamus prisiminimus. Vaitkuskis, 1904. Nuotr. M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Mūsų krašto dvarai buvo ne tik ekonominiai vienetai, bet ir svarbūs regionų kultūros centrai, kuriuose greta turtingų meno kūrinių kolekcijų buvo kaupiamos ir retų bei vertingų knygų bibliotekos. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune, galima susipažinti su garsiųjų Vaitkuškio dvaro grafų Kosakovskių biblioteka – parodoje „Po Naktikovo ženklu: grafų Kosakovskių biblioteka“.

Paroda veiks iki rugpjūčio 25 d.

 

Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto biblioteka ir abiejų institucijų darbuotojoms besižvalgant po jose sukauptus kultūros ir meno lobynus, kilo mintis visuomenei pristatyti turtingą grafų Kosakovskių dvaro biblioteką.

Grafų Kosakovskių bibliotekoje didžiulėse ąžuolo spintose nuo amžių buvo kaupiamas žinių lobynas, vertingi krašto veikalai ir dokumentai: istorijos, religijos, filosofijos, politikos, meno veikalai bei grožinė literatūra lenkų, italų, rusų, prancūzų, anglų, vokiečių, lotynų kalbomis.

Paroda paslaptingai pavadintaPo Naktikovo ženklu, nes grafai Kosakovskiai priklausė kilmingai heraldinei Naktikovo giminei, kurios herbe vaizduojamas paukštis, laikantis snape žiedą ir stovintis ant kryželio, kylančio iš pasagos. Herbo ženklą Kosakovskiai įkomponavo į ekslibrisą ir antspaudą, naudojo vertingoms bibliotekos knygoms žymėti. Jais nurodydavo knygos savininką ir priklausomybę kuriai nors iš jų turimų bibliotekų: Vaitkuškio, Lyduokių, Varšuvos.

M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ekspozicijoje lankytojai gali pamatyti tokius ypatingus eksponatus, kaip grafų Kosakovskių genealoginis medis ant šilko, rankraštinis fotografijų registras, taip pat knygas, antspaudus, fotografijas bei KTU bibliotekos darbuotojų sukurtus filmus, kuriuose demonstruojami Kosakovskių eskizų, piešinių ir iškarpų albumai.
 
Grafas S. Kosakovskis – vienas pirmųjų fotografų
 

XIX amžiuje Ukmergės rajone klestėjusio Vaitkuškio dvaro savininkas Stanislovas Kosakovskis buvo ir vienas pirmųjų Lietuvos krašto fotografų. Vaitkuškio dvare jis turėjo įsirengęs modernią tam laikui fotografijos studiją.

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugomi net 65 grafų Kosakovskių fotoalbumai. 2019 m. pradžioje Varšuvoje išleistas ir pristatytas albumas-katalogas „Stanislovas Kazimieras Kosakovskis. Myliu fotografiją“, kuriame panaudota per 150 muziejuje saugomų fotografijų.

 


 
APLANKYKITE:

PARODA:  „Po Naktikovo ženklu: grafų Kosakovskių biblioteka“

VIETA: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55, Kaunas, http://www.ciurlionis.lt/

LAIKAS: 2019 05 16 – 2019 08 25

Parengta remiantis Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus informacija.

 

 

image_print