Karalienės Luizės kasykloms Silezijoje – EUROPA NOSTRA apdovanojimas

Restauruotos Karalienės Luizės kasyklos Zabrze mieste, Silezijoje. Nuotr. Muzeum Gornictwa Weglowego w Zabrze.

Karalienės Luizės kasyklų kompleksas Silezijoje, Zabrze mieste – pirmoji Prūsijos karalystės anglių kasykla, atverta Silezijoje 1791 metais, praėjus vos metams po to, kai kalnuotame regione po žeme buvo atrasti anglies klodai. 

XIX amžiuje šis kasyklų kompleksas tapo vienu iš moderniausių ir didžiausių Europoje, o prie jo buvusi Zabrze gyvenvietė išaugo į valstybinės reikšmės miestą.

 

Prūsiją 1797 – 1840 metais valdžiusio Frydricho Vilhelmo III žmonos karalienės Luizės vardu pavadinta požeminė kalnakasybos infrastruktūra buvo restauruojama net 15 metų. Milžiniškam kompleksui priklauso ne tik požeminės šachtos bet ir 30 pastatų, statytų XIX amžiuje. Karalienė Luizė Lietuvoje gerai žinoma dėl to, kad 1807-1808 metais gyveno Klaipėdoje.

Anglies kasyklų restauracijos metų buvo rekonstruota 5 kilometrai požeminių koridorių bei juos jungiančių perėjimų. Tuo pačiu pašalintos kenksmingos medžiagos, per ilgą laiką susidariusios dėl kalnakasybos istorijoje naudotų į žmogaus darbo sąlygas neatsižvelgiančių praktikų. Todėl dabar į požemines šachtas šiandien nusileisti turistams yra saugu.

Nusileidus į šachtas galima pasivaikščioti požeminių koridorių tinklu, išvysti rekonstruotą XIX amžiaus grindinį, anglių krovimo punktą, garu varomą 100 metų senumo keltuvą, susipažinti su kalnakasybos pramonės elektrifikacijos istorija, o taip pat požemine upe nuplaukti iki Zabrze miesto centro.

 

 

Spalio pabaigoje Paryžiuje vykusiuose 2019-ųjų metų Europos paveldo apdovanojimuoseEUROPA NOSTRA apdovanojimuose – Karalienės Luizės kasyklų komplekso restauravimo darbai, trukę 15 metų, apdovanoti aukščiausiu vakaro įvertinimu – Grand prix. Laureatai pagerbti iškilmingame vakare „Théâtre du Châtelet “ koncertų salėje bei apdovanoti 10 000 Eur prizu-čekiu, kuriuos jiems įteikė „EUROPA NOSTRA“ organizacijos prezidentas Placido Domingo. 

Be Karalienės Luizės kasyklų komplekso, tokiu pat „Grand prix“ prizu įvertinti Šv. Bavo katedros restauracija Harleme, Nyderlanduose ir oratorijos rekonstrukcija Partalo rūmuose, Alambroje Ispanijoje.

Kasmet vykstančiuose Europos paveldo organizacijos „EUROPA NOSTRA“ organizuojamuose renginiuose apdovanojami paveldosaugos ir restauravimo projektai, svarbūs kultūriniai tyrimai bei edukacijos, organizacijos bei žmonės.

 

 

Karalienės Luzės kasyklos Zabrze, Silezijoje: www.sztolnialuiza.pl

Daugiau apie EUROPA NOSTRA apdovanojimus: http://www.europeanheritageawards.eu

 

 

 
 

© klasika-tradicijos.lt

image_print