Gražiausiuose Europos knygynuose

Žmonių gausiai lankomos ir vis augančios plotu knygų mugės – neseniai pasibaigusi Vilniuje, o netrukus kovą vyksiančios Londone, Paryžiuje, Leipcige – puikus įrodymas, kad žmonių noras skaityti nemažėja ir vis dar reikia knygų. O ar reikia knygynų? Štai ką liudija vienais gražiausių pasaulyje įvardijami knygynai iš įvairių Europos kampelių…

Akivaizdu, kad vietinius skaitytojus ir užsienio turistus į knygynus vilioja ne tik pačios kygos, jų autoriai ir tekstai, bet taip pat ir įdomios patirtys. Tokios, kokių neįmanoma įgyti naršant internete ar skaitant elektroninėje skaityklėje. Senų ir savo istoriją turinčių knygynų savininkai tai žino, supranta ir investuoja į knygynų interjero erdves, auros kūrimą, istorijos gaivinimą, saugojimą bei prezentavimą.

 

Livraria Lello Porte, Portugalijoje

 

Knygynas Livraria Lello – toks, kokį galima išvysti Porte, Rua das Carmeletas gatvėje yra prabangus 1906 metų – gražiosios epochos – statinys. Tačiau jo istorija prasideda keliais dešimtmečiais anksčiau.

1881 metais išsilavinęs portugalas Chosė Lelo (Jose Lello), didelis literatūros ir muzikos mylėtojas, Porte pradėjo užsiiminėti knygų prekyba. Neilgai trukus, po keleto metų prie jo prisijungė ir brolis Antonio. Taip gimė dviejų brolių Lello prekybos knygomis verslas.

1894 metais broliai Lello įsigijo nuo seno Porte veikusį prancūzo Ernesto Chardron knygyną kartu su vertingu jo archyvu bei pasamdė inžinierių Ksaverą Esteves – kitą knygų mylėtoją – naujojo knygyno pastato statyboms.

Šis naujasis knygynas pradėjo veikti tik 1906 metais. Jo atidarymas tapo svarbiu Porto kultūros įvykiu, kurio iškilmėse dalyvavo iškilūs XX a. pradžios miesto buržua, politikai, menininkai, pirkliai ir, žinoma, garsūs rašytojai.

Įspūdingame knygyno interjere – stilių eklektika, kurioje dominuoja XX a. pradžios Art Nouveau bei portugališkoji viduarmžių neogotika. Pirmame knygyno aukšte pribloškia įspūdingi, tarsi ore kabantys laiptai, o antrąjame aukšte – didžiulis 8×3.5 metrų stoglangio vitražas.

Knygynas visų pirma reprezentuoja portugalų literatūrą be rašytojus, kurių daugumos biustus galima išvysti įkomponuotos tarp knygų lentynų.

Dėl apsilankančių turistų gausos, Lello knygyno veiklos modelis skiriasi nuo įprasto knygyno modelio – norint užsukti į jį, reikia įsigyti bilietą – čekį. Minimalus čekis yra 5 eurų sumai ir jį galima panaudoti įsigijant knygyne esančią knygą. Kad išvengti prie knygyno durų susidarančių eilių, siūlomas ir pirmenybę įeiti suteikiantis čekis.

Livraria Lello knygyną vienu gražiausių pasaulyje įvardijo garsūs leidiniai „Time„, „The Guardian„, kelionių gidas „Lonely Planet„.

 

Livraria Lello

Rua das Carmelitas, 144, Portas

www.livrarialello.pt

 
 
 
 
 
 

Libreria Acqua Alta Venecijoje, Italijoje

 

Acqua Alta venecijiečiams reiškia metą, kuomet pakyla Venecijos lagūnos vanduo, apsemdamas garsiąją Šv. Morkaus bei kitas aikštes, gatveles, cokolinius pastatų aukštus.

Viename tokių, cokolinio aukšto sandėlį primenančių, patalpų yra įrengtas venecijiečiams žinomas ir vis labiau turistų atrandamas knygynas Libreria Acqua Alta.

Knygynas tiesiog užtvindytas knygomis. Jos čia ne tik lentynose, bet ir vonioje, valtyje, vandens nepraleidžiančiame mediniame kubile – visuomet paruoštos potvyniui. Vienos iš knygyno patalpų centre puikuojasi Venecijos simbolis – gondola, taip pat prikrauta knygų.

Šis knygynas nėra išblizginta prekyvietė – joje klesti meniška netvarka, natūraliai pasenusios interjero detalės, nelygios ir nerenovuotos grindys, neapdailintos lubos bei sienos, paremtos nebenaudingomis knygomis. Iš senų, nebeskaitomų enciklopedijų pastatyti laiptai jaukiame knygyno kiemelyje kviečia tiesiog palaipioti – užlipti nėra kur.

Libreria Acqua Alta yra privatus knygynas, įkurtas italo Luigi Frizzo 2004 metais. Daugiau kaip pusė joje prekiaujamų knygų yra naujos. Vos įėjus į patalpą siūlomi leidiniai Venecijos miestui pažinti, bet taip pat čia galima rasti bestselerių, knygų apie meną, maistą, sportą, netgi komiksų.

Knygyne savo namus surado ir kelios katės, be kurių ilgus amžius Venecijoje nebuvo apsieinama. Taigi, tai vieta su senosios  Venecijos aura, kvapais, drėgme ir nuolatiniu plūduriavimo pojūčiu. Galima teigti, kad tai – vienas originaliausių knygynų pasaulyje.

 

Libreria Acqua Alta

Calle Lunga Santa Maria Formosa, Venecija

facebook.com/libreriaacquaalta

 
 

Boekhandel Dominikanen – dominikonų knygynas Mastrichte, Olandijoje

 

2007 metais Olandijos mieste Mastrichte neįprastoje erdvėje – senoje gotikinėje viduramžių bažnyčioje – duris atvėrė knygynas. Jis priklausė olandų knygų prekybos tinklui Polare, su kurio vardu kartais vis dar yra siejamas. Tačiau 2014 metais Polare  tinklas bankrutavo. Įspūdingą bažnyčioje įkurdintą knygyną buvo stengiamasi išsaugoti bet kokia kaina – naujųjų akcininkų lėšomis, Mastrichto gyventojų aukomis. Dabar knygynas turi kelis privačius savininkus, nepriklauso jokiam tinklui ir vadinasi Boekhandel Dominikanen – „Dominikonų knygynu“.

Gotikinė vienuoliams dominikonams priklausiusi bažnyčia buvo pastatyta 1294 metais. XVIII amžiaus pabaigoje, į Nyderlandus įsiveržus Prancūzijos kariuomenei, ji buvo uždaryta, bet išliko nesugriauta ir nesunaikinta. Vėliau 200 metų bažnyčia stovėjo mažai naudojama, retkarčiais tapdama miesto sandėliu ar garažu dviračiams. Ne itin religingi XXI-ojo amžiaus olandai negražino bažnyčiai pirminės religinės paskirties – 2006 metais ją pritaikyti šiuolaikinio knygyno poreikiams ėmėsi knygų prekybos tinklas Polare.

Dominikonų bažnyčios interjerą renovavo ir knygyno veiklai pritaikė olandų architektūros firma MERKX + GIROD, o jų kūrybiniai spredimai 2007 metais pelnė Lensvelt Interjero architektūros apdovanojimą. Renovuojant ir pritaikant bažnyčią knygynui, buvo išsaugoti originalūs sakralaus pastato struktūriniai elementai, minimaliai įterpiant interjero dizaino sprendimus.

Nerviūriniai skliautai, šventųjų gyvenimus vaizduojanti sienų ir lubų tapyba, smailiaarkiai langai su masverkais tapo dekoratyviu fonu lakoniškiems juodo plieno baldams ir knygų lentynoms.

Tačiau net patys olandai pripažįsta, kad buvusios bažnyčios sienos ir erdvės – daugiau nei tik fonas ar dekoras, o knygos ir sakralumas labai dera kartu.

Bažnyčios apsidėje – už altoriaus buvusioje pusapvalėje nišoje – dabar įrengta kavinė su milžinišku kryžiaus formos stalu, kur pirkėjai gali pavartyti žurnalus, paskaityti laikraščius bei sužinoti apie naujausias knygas. Virš skaitytojų pakabintas sietyną primenantis šviestuvas.

 

Boekhandel Dominicanen

Dominicanerkerkstraat 1, Mastrichtas

www.libris.nl 

 
 

 

 

 

 

© klasika-tradicijos.lt

image_print