Faraono Tutanchamono kapas apsaugotas ateities kartoms

Šiaurinės Tutanchamono palaidojimo kambario sienos fragmentas (viso piešinio reikšmės aprašymas straipsnio pabaigoje). Nuotr. wikipedia.com | Solomon Witts

Getty Konservavimo Institutas (Getty Conservation Institute – GCI), bendradarbiaudamas su Egipto valdžia, po beveik dešimt metų trukusio kruopštaus darbo užbaigė tirti ir konservuoti Egipto faraono Tutanchamono kapą. Valdęs Egiptą 9 metus ir miręs 19 metų, berniukas-faraonas buvo palaidotas Karalių slėnyje dešiniajame Nilo upės krante prieš daugiau, kaip 3000 metų.

Tutanchamono kapas buvo atrastas 1922 metais britų archeologo, egiptologo Hovardo Karterio (Howard Carter), kurio ekspedicijas finansavo Lordas Karnarvonas (Lord Carnarvon). Jau tuomet šis atradimas sulaukė beprecedenčio pasaulio žiniasklaidos dėmesio.

 

Tutanchamono kapo lobiai

 

Faraono palaidojimo kambario sienų piešinių konservavimo darbai pradėti 2016 m. pavasarį. © J. Paul Getty Trust

Hovardas Karteris ir jo komanda užtruko 10 metų tvarkydami faraono kapo lobius – tiek daug jame buvo vertingų daiktų ir objektų. Katalogizavus ir saugiai padėjus kapo vertybes, netrukus jis buvo atvertas visuomenei bei tapo privalomu pamatyti objektu Egipto turistams. Nors dauguma Tutanchamono kapo lobių yra Egipto muziejuje Kaire, iki šiol jame yra laikoma keletas originalių vertybių.

Tarp jų yra paties Tutanchamono mumija (eksponuojama specialioje bedeguonėje dėžėje), taip pat kvarcito sarkofagas su granitiniu dangčiu bei paauksuotas medinis išorinis karstas.

Tutanchamono kapas yra apie 12 metrų po žeme. Į keturis požeminius kambarius veda akmenyje iškalti laiptai. Ištapytos spalvotais piešiniais yra tik palaidojimo patalpos sienos. Juose vaizduojamas faraono gyvenimas ir mirtis.

 

Paslaptingosios rudosios dėmės

 

Didelis lankytojų srautas mažoje kapo erdvėje seniai kėlė Egipto valdžios susirūpinimą, ypač nerimauta dėl sienų piešinių būklės. Mažoje patalpoje žmonių gausiai išskiriama drėgmė ir anglies dioksidas yra „maistas“ gyviems mikroorganizmams, gyvenantiems sienose. Sienoms per šimtą metų buvo pakenkta ir fiziškai – jos nubraižytos ankštomis erdvėmis praeinančių lankytojų ar filmavimo kamerų.

Vizualus sienų piešinių tyrinėjimas faraono palaidojimo kambaryje 2009 metų vasarį. © J. Paul Getty Trust

Tačiau daugiausia nerimo mokslininkams kėlė paslaptingos rudos dėmės – mikrobiologiniai organizmai ant palaidojimo kambario sienų, kurie jau egzistavo Hovardui Karteriui atvėrus kapą 1922-aisiais.

Laimei, palyginus su istorinėmis fotografijomis bei ištyrus, nustatyta, kad šie mikroorganizmai yra mirę ir nebekelia grėsmės. Juos nuspręsta palikti ant sienų, nes mėginant pašalinti būtų pakenkta pačiam sienų piešiniui.

Dabar Tutanchamono palaidojimo kambario piešiniai yra nuvalyti nuo per laiką nusėdusių dulkių ir užkonservuoti bei išsaugoti ateities kartoms, kapo erdvėse įrengtas kokybiškas apšvietimas, oro filtravimo bei ventiliacijos sistemos, laidojimo kambaryje įrengta nauja apžvalgos platforma – balkonėlis lankytojams.

Apie tyrimo ir konservavimo darbų užbaigimą Getty Konservavimo institutas Los Andžele (Getty Conservation Institute – GCI) paskelbė 2019 m. sausio 22 dieną.

Šis projektas buvo inicijuotas anstesniojo Egipto valstybės Senienų ministro, egiptologo Zahi Hawass. Prie šio GCI ir Egipto projekto dirbo didelė ekspertų komanda – egiptologai, aplinkos inžinieriai, mikrobiologai, architektai.

 

Naujoji lankytojų apžvalgos platforma. © J. Paul Getty Trust

Trumpi faktai:

 

  • Tutanchamono kapas yra Karalių slėnyje, vakariniame Nilo krante, kitapus modernaus šiandienos Luksoro miesto.
  • Egiptologų jis žymimas  KV62.
  • Kapas priklausė senovės Tėbų nekropoliui Naujosios Egipto Karalystės laikotarpiu (1548 -1086 m. pr. Kr.).
  • Kapavietė atrasta 1922 metais britų archeologo Hovardo Karterio, finansiškai remiant Lordui Karnarvonui.
  • GCI ir Egipto Senienų ministerijos vykdytas tyrimų ir koservavimo projektas kapavietėjė vyko nuo 2009 iki 2018 metų rudens.

 

 
Nuotraukoje viršuje:

Šiaurinė palaidojimo kambario siena, vaizduojanti tris Tutanhamono gyvenimo scenas. Jos piešinį reikėtų skaityti iš dešinės į kairę. Pirmojoje scenoje: Ay, Tutanchamono įpėdinis, atlieka pastarajam „burnos atvėrimo“ ceremoniją, Tutanchamonas čia vaizduojamas, kaip Oziris, požemio valdovas. Vidurinėje scenoje: Tutanchamoną, apsirengusį gyvo valdovo rūbais, prie dievų karalystės slenksčio pasitinka deivė Nut. Trečioje scenoje kairėje: Tutanchamoną, kurį paskui seka jo siela dvynė „ka“, pasitinka ir apkabina Oziris.

 
INFORMACIJA:

Apie Tutanchamono kapavietės išsaugojimo projektą: Saving Tutanhamen’s Tomb

J. Paul Getty Trust – tai tarptautinė kultūrinė ir filantropinė institucija, paskirta vizualiesiems menams. Ją sudaro J. Paul Getty Museum muziejus, Getty Tyrimų institutas (Getty Research Institute), Getty Konservavimo Institutas (Getty Conservation Institute) ir Getty Fondas (Getty Foundation).

Getty Konservavimo Institutas (Getty Conservation Institute – GCI) – dirba tarptautiniu mastu ir skatina vizualiųjų menų konservavimo praktikos pažangą. Vizualieji menai – plačiaja prasme – tai ir objektai, kolekcijos, architektūra bei vietovės. Institutas atlieka mokslinius tyrimus, rengia apmokymus, valdo projektus bei platina informaciją, taip prisidėdamas prie pasaulio kultūros paveldo išsaugojimo.

 

Parengta pagal Getty Konservavimo instituto informaciją

Nuotraukos – J. Paul Getty Trust nuosavybė.

 

 

 

© klasika-tradicijos.lt

image_print