Energingasis Aleksandras Vasiljevas

Aleksandras Vasiljevas paroda Vaiku pasaulis 1

Leopardo rašto akinių rėmeliai, segė švarko atlape, senovinis persiškas žiedas su karneoliu – visuomet ištikimas savo stiliaus atributams, mados istorikas Aleksandras Vasiljevas su neblėstančia energija pristatė jau dešimtąją parodą – „Vaikų pasaulis. XVIII-XX amžius“.

Kiekviena Aleksandro Vasiljevo kolekcionuojamų drabužių paroda – tai kartu ir išsami mados, kultūros ar net pasaulio įvykių istorijos paskaita, galinti sudominti ir tuos, kurie visiškai nesidomi mada. Įdomiausiai ši paskaita skamba teatrališkai dėstoma paties Aleksandro Vasiljevo…

XVIII-XX amžiuje Europoje vykę politiniai įvykiai, neišvengiamai įtakojo socialinius pokyčius visuomenėse ir žmonių sąmonėse, gyvenimo būde ir tradicijose. Visai tai kėlėsi į kasdienį gyvenimą ir atsispindėjo aukštesniųjų visuomenės sluoksnių aprangoje. Aukštesnieji visuomenės sluoksniai – turtingieji, būtent, tik jie turėjo išgalių ir laiko sekti nuolat kintančią madą, todėl šiandien jų išlikusioje aprangoje regime per amžius besikeitusios pasaulio istorijos ženklus.

Vaikystė tampa vaikiška

Reikšmingiausias su paroda susijęs socialinis pokytis, įvykęs XVIII amžiaus pabaigoje – tai vaiko tapimas… vaiku. Iki tol laikytas „sumažinta“ suaugusiojo kopija, XVIII amžiuje jis tampa unikalia, dar besivystančia, ugdoma asmenybe. Paveiksluose vaikai pradedami tapyti besišypsantys, rausvais žandeliais, apsikabinę šunelius ir pasidabinę madingais vaikiškais rūbais. Laikotarpis, kuomet atsiranda mada, skirta ir vaikui – tai Apšvietos epocha.

Tačiau šis laikotarpis vis dar turi savas taisykles – berniukai iki penkerių metų rengiami suknelėmis, o mergaitės, sulaukusios vos kelių metukų, spraudžiamos į korsetus bei iki šešiolikos nešioja kelnes, išlendančias po sijono apačia. Šešiolikmetei mergaitei kelnės jau nebegalėjo matytis – suknelė būdavo nuleidžiama iki žemės, pažymint atėjusią brandą bei pasirengimą santuokai.

aleksandras vasiljevas paroda

Kaip suaugusiųjų, taip ir vaikiškų drabužių madą įtakojo pasauliniai istoriniai įvykiai, tokie kaip XIX amžiaus Prancūzijos ir arabų tautų karas dėl įtakos Alžyre, išpopuliarinęs baltos spalvos rūbelius ir arabiškus išsiuvinėjimus. Tačiau pamišimą dėl tam tikro stiliaus galėjo netikėtai įplieksti ir paprastos priežąstys – Anglijos Karalienės Viktorijos penkiamečio sūnaus Edvardo portretas su baltai mėlynu jūreivio kostiumu visoje Europoje žaibiškai išpopuliarino berniukišką jūreivišką stilių.

Vaikų madą XX amžiuje jau įtakoja ir kinas bei mažosios kino žvaigždutės. Ryškiausia iš jų – tai amerikietė garbanė Širli Temple. Parodoje demonstruojama jos įvaizdžio įtakota „mažosios princesės“ suknelė.

Aleksandras Vasiljevas – artistas-eruditas

Mada ir senais daiktais besidomintis jaunuolis 1982 metais emigravo į Prancūziją iš tuometės Tarybų Sąjungos, kurioje tokio dalyko, kaip mados pasaulis tiesiog nebuvo, o žodis „madingas“ galėjo nuskambėti kaip įžeidimas. Apsigyvenęs Paryžiuje Aleksandras Vasiljevas ne iš karto turėjo galimybę užsiimti norima veikla. Iki gaunant pirmąjį dekoratoriaus darbą viename iš Paryžiaus teatrų, jam teko dainuoti rusiškus romansus metro, Sen Žermeno bulvare ar kavinėse. Pripažinimas ir atpažinimas atėjo Aleksandrui pasitelkus savo artistinius sugebėjimus – pradėjus rengtis išsiskiriančiai karnavališkai, puošiantis skrybelėmis, kailiais, plunksnomis. Taip jis tapo atpažįstamas gatvėje, fotografuojamas leidiniams bei pageidaujamas vakarėliuose ir parodų atidarymuose.

Šiandien, tapęs Rusijos televizijos žvaigžde, Aleksandras Vasiljevas regimas, kaip profesionalus artistas, mokantis valdyti klausytojų dėmesį frazėmis, gestais, elgesiu. Tačiau už to slypi gilus eruditas su neišsiamamu žinių banku bei amžinomis kaip klasika vertybėmis. Mokantis septynias kalbas, Aleksandras yra apkeliavęs visus  pasaulio žemynus, įvairių kraštų muziejus bei archyvus, dirba garsiose teatro scenose ir dekoruoja išskirtinius interjerus.

 

Ps_2

 

INFORMACIJA: paroda „Vaikų pasaulis. XVIII-XX amžius“. Iš Aleksandro Vasiljevo kolekcijos, vyksta 2017 lapkričio 8d. – 2018 spalio 18, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje.

 

 © klasika-tradicijos.lt

 

image_print