Dieviškas Italijos grožis

Roma Vatikanas

Niekur kitur Europoje menas ir architektūra nėra susiję su Dievo vardu taip tampriai, kaip Romoje. Lapkričio mėnesį gražiausioms metų šventėms besiruošiantis Vatikano muziejus pristatė dešimties serijų dokumentinį ciklą apie Italijos miestų architektūrą, pavadintą „Divina Belezza“ – „Dieviškas grožis“.

Dokumentinių filmų ciklas pradedamas krikščionybės sostine Roma bei įspūdingąja Siksto koplyčia, tęsiant kelionę toliau – per Milaną, Raveną, Florenciją, Neapolį… Projektas sukurtas ir įgyvendintas Centrinės Vatikano Televizijos ir Vatikano Komunikacijos biuro. Jame aplankoma trisdešimt religijos meno istorijai reikšmingų Italijos miestų bei aštuoniasdešimt skirtingų vietovių.

Ankstyvasis krikščionybės menas gimė Romoje daugiau nei šimtmetį prieš jai oficialiai tampant krikščioniška, ir iki mūsų dienų išliko tik požeminėse miesto katakombose.

Nuo viduramžių religinis menas buvo kuriamas neraštingiems žmonėms, nemokėjusiems skaityti, todėl garsiosios freskos dažnai yra „pieštos biblijos“, pasakojančios Senojo ir Naujojo testamento istorijas. Tuo tarpu, paveiksluose ir skulptūrose iki paprastos žemiškos kasdienybės buities ir žmogiškųjų jausmų priartinti šventieji, tikinčiuosius guosdavo ir teikdavo vilties.

Nuo Italijos šiaurės lygumų iki saulėtų pietų, nuo perversmą mene padariusių Džioto freskų Asyžiuje iki brandaus renesanso Mikelandželo Siksto koplyčios, neaplenkiant Rafaelio madonų ir Ticiano Venecijos – toks įspūdingas yra Italijos meno paveldas.

 

Ps_2

 

Romos architektūra: mažieji stebuklai

Romos architektura Boromini

 
 

© klasika-tradicijos.lt

image_print