Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia: būties sargai Kauno šventovėje

1.1 Buties sargai_

Vienoje iš pirmųjų Kauno miesto krikščioniškų šventovių – XVI amžiaus pradžioje šalia Kauno pilies pastatytoje Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje – eksponuojama ilgamečio Lietuvos piliakalnių tyrinėtojo fotografo Alberto Švenčionio nuotraukų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“. Ženkime į ypatingą aurą turinčią raudonplytės gotikos šventovę pasižiūrėti kitų mūsų seniesiems protėviams saugumą teikusių šventovių – piliakalnių.

Nuo 2005 metų fotomenininko tyrinėjamų ir fotografuojamų Lietuvos piliakalnių nuotraukos nuolat keliauja po įvairius įdomius Lietuvos kampelius, kviesdamos gilintis į istorinę savojo krašto praeitį, protėvių kultūrą ir tikėjimą. Jos eksponuotos miestų ir miestelių bibliotekose, muziejuose, dvaruose, Kauno miesto klinikose ir baltiškosios kultūros festivalyje.

Šįkart eksponuojamos šoninėje Šv. Jurgio kankinio bažnyčios navoje 22 piliakalnių fotografijos pasakoja mistines istorijas sakralioje, daug karų, gaisrų ir niokojimų patyrusioje erdvėje. Slaptingą įvairiais metų ir paros laikais užfiksuotų piliakalnių įspūdį sustiprina aukšti gotikiniai skliautai, laiko tėkmės ir negandų pažymėtos sienos ir freskų likučiai, didingi pilioriai ir piliastrai.

2. Buties sargai

Iškilmingai fotomenininko pavadinti „būtsargiais“, Lietuvos piliakalniai buvo karta iš kartos dirbtinai pilami rankomis. Supilti apytiksliai kas penkis kilometrus jie uždegta ugnimi įspėdavo vienas kitą apie artėjantį pavojų. Tačiau už Alberto Švenčionio piliakalnių fotografijų slypi ne tik senosios Lietuvos istorija, bet ir ištisa būties gamtoje bei savo protėvių žemės saugojimo filosofija. Ši filosofija giliai paveikė fotomenininką daugiau nei prieš dešimtmetį atradus poeto Ginto Dabrišiaus poeziją, kurios tekstai šiandien neretai papildo po Lietuvą keliaujančias Alberto Švenčionio ekspozicijas.

Paroda vyksta: Kauno Šv. Jurgio kankinio bažnyčioje, Papilio g. 7, Kaunas

 © klasika-tradicijos.lt