Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijos – „Aušros“ muziejaus kolekcijoje

Benediktas Henrikas Tiškevičius „Nica“, 1892 m. Nuotr. © Šiaulių „Aušros“ muziejus

Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus – kolekciją papildė įsigyta unikali grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijų kolekcija. Joje – 93 įvairių formatų albumino fotografijos, tarp kurių yra foto reportažai iš autoriaus kelionių, medžioklės scenos bei studijoje Paryžiuje darytos inscenizuotų scenų meninės fotografijos.

 

Benediktas Henrikas Tiškevičius „1830-ųjų epocha“. 1899 m. surežisuota pastatyminė fotografija. Nuotr. © Šiaulių „Aušros“ muziejus 

Neeilinė grafo fotografo asmenybė

 

Raudondvario grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852 – 1935) buvo keliautojas, fotografas, kolekcininkas, mecenatas. Ši išskirtinė Lietuvos kultūros istorijos asmenybė daugumai dar nėra pažįstama ir nepakankamai atskleista.

B. H. Tiškevičius buvo vienas iš meninės fotografijos pradininkų Lietuvoje ir pirmasis šalies keliautojas-fotografas, parengęs daugybę fotoreportažų iš gausių kelionių po įvairias pasaulio šalis. Jo kelionės po Alžyrą buvo eksponuotos 1876 metais Pasaulinėje parodoje Filadelfijoje (JAV) ir pelnė aukso medalį. 1899 metais jis apdovanotas aukso medaliu Berlyne – už režisūrines kompozicijas. 1894 – 1902 metais fotografas dalyvavo ir parodose Lvove, Varšuvoje bei Vilniuje.

Vasaros rezidencijoje Vialoje (dabartinės Baltarusijos teritorijoje), o taip pat fotostudijoje Paryžiuje, B. H. Tiškevičius fotografavo ir inscenizuotas įvairių epochų žanrines scenas. Savo menine kūryba fotografas garsėjo to meto tarptautinėje meno bendruomenėje, buvo Prancūzų fotografų draugijos nariu, o nuo 1898 metų – prestižinio Paryžiaus fotoklubo nariu.

 

Benedikto Henriko Tiškevičiaus kolekcijos

 

1993 metais Nicephore Niepce vardo muziejus Prancūzijoje įsigijo tuo metu didžiausią Benedikto Henriko Tiškevičiaus darbų kolekciją (86 kūrinius). Ši kolekcija vėliau buvo pristatyta ir Lietuvoje – parodose Vilniuje ir Kaune. Paaiškėjo, kad nedidelė fotografo kolekcijos dalis yra saugoma ir Varšuvos karališkosios pilies muziejuje.

Benediktas Henrikas Tiškevičius „Vezuvijus“ 1897 m. balandį. Ekspedicijos metu sustoję vyrai apžiūrinėja sustingusios lavos magmines uolienas. Nuotr. © Šiaulių „Aušros“ muziejus

Ilgai buvo manoma, kad dauguma B.H. Tiškevičiaus kūrinių sudegė per gaisrus studijose bei laboratorijose Paryžiuje ir Vialoje. Tačiau 2018 metų pabaigoje iš neskelbiamo šaltinio užsienyje į Lietuvą sugrįžo net keli šimtai kūrinių. Didelę dalį sugrąžintos kolekcijos, parėmus Lietuvos kultūros tarybai, ir įsigijo Šiaulių „Aušros“ muziejus.

Fotografijos kolekciją sudaro greičiausiai studijoje Paryžiuje 1897-1899 metais darytos Imperijos ir 1830-ųjų stiliaus inscenizacijos, 1897 metų medžioklės Vialos dvare scenos, o taip pat 1891-1897 metų kelionių reportažinės nuotraukos – iš Nicos, Amsterdamo, Vezuvijaus ugnikalnio prieigų. Kolekcijoje yra ir paties grafo bei jo artimųjų fotografijų.

 

 
INFORMACIJA:

Fotografijos muziejus – Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys:  fotomuziejus.lt

Archyvinės nuotraukos – iš Lietuvos muziejų informacinio portalo www.limis.lt

 

 

 

 

image_print