Atkuriama istorinė Kretingos dvaro rūmų veranda

Kretingos dvaro rūmai XX a. pradžioje. Fot. Paulina Mongirdaitė. © Kretingos muziejus

Kretingos dvaro rūmų verandoje (nuotraukoje kairėje) buvo ilsimasi, žvalgantis į priešais plytintį parką, o per grafų Tiškevičių rengiamus pokylius ir šventes čia grodavo orkestras. Tačiau po Pirmojo pasaulinio karo veranda buvo nugriauta, o 1968 metais jos vietoje pastatytas masyvus sovietmečio priestatas – Žemės ūkio technikumo mokomasis korpusas. Darkęs visą rūmų ansamblį bei istorinio parko kraštovaizdį priestatas buvo nugriautas 2015 metais.

 

Pasak Kretingos rajono savivaldybės bei Kretingos muziejaus pranešimų, planuojama, kad jau kitais metais ši istorinė veranda bus atstatyta ir joje vėl užgros muzika. Tai taps erdve įvairiausiems Kretingos miesto kultūriniams renginiams.

Istorinės grafų Tiškevičių rūmų verandos projektas jau yra parengtas. Pasak Kretingos muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės,  ji bus atkurta autentiška, remiantis išlikusia ikonografine medžiaga. Į verandą iš parko pusės vedė platūs ir aukšti laiptai, centrinė jos dalis buvo atvira, o šonai – įstiklinti, stogą laikė apvalios kolonos. Iš verandos buvo patenkama į pokyliams skirtą Baltąją salę.

Lėšas verandos atstatymui skirs Kultūros paveldo departamentas bei Kretingos rajono savivaldybė. Darbus numatoma pradėti šią vasarą ir baigti ateinančiais metais.

Kretingos dvaro rūmų vaizdų, kuriuose įamžinta ir veranda, o taip pat parko vaizdų bei pačios Tiškevičių šeimos narių atvaizdų galima išvysti grafų užsakymu fotografavusios Paulinos Mongirdaitės nuotraukose – pirmosios Lietuvoje fotografės moters.

 

 

Nuotrauka viršuje: Paulina Mongirdaitė, Tiškevičių rūmai, Kretinga (Pałac hr. A. Tyszkiewicza. Kretynga.) XX a. pr. Pirm. apsk. nr. KM GEK 29513  © Kretingos muziejus, eksponuojama: www.limis.lt 

 

Kretingos dvaras: pažinti savo šaknis istorijos tėkmėje

 

image_print