Amsterdamo dėmesio centre – Rembranto Nakties sargyba

Garsiausias Nyderlandų paveikslas – Rembrandto „Nakties sargyba“ iš arti. Nuotr. Taco Dibbits, Rijksmuseum muziejus, Amsterdamas

Nuo šių metų liepos mėnesio Amsterdame pradėtas skanuoti, tyrinėti bei rengti naujai restauracijai – jau 26-ąjai – garsiausias Nyderlandų paveikslas  –  Rembranto „Nakties sargyba“. Lankomiausiame ir svarbiausiame Nyderlandų muziejuje Rijksmuseum eksponuojamo paveikslo išimti iš ekspozicijos neketinama – tyrimų procesą galima stebėti viešai muziejuje pro apsauginę stiklo sieną arba sekti nuolatinį informacijos atnaujinimą muziejaus interneto svetainėje visame pasaulyje. 

1642 metais Rembranto (Rembrandt van Rijn) nutapytas paveikslas buvo užsakytas vienos iš Amsterdamo civilinės  sargybos organizacijų – miesto elito narių. Ilgainiui jis buvo pavadintas Nakties sargyba „, nors šiandien žinoma, kad jame nėra pavaizduotas nakties metas.

 

Nakties sargyba – ambicingiausias Rembranto kūrinys

Rembranto „Nakties sargyba“, sukurta 1642 metais – nacionalinis Nyderlandų pasididžiavimas. Nuotr. Rijksmuseum muziejus, Amsterdamas


 

Paveikslas yra išskirtinis kaip ambicingiausias Rembranto kūrinys – iš tiesų tai yra elitinės sargybos brigados narių, bei jam vadovaujančių kapitono ir leitenanto grupinis portretas. Tačiau asmenų figūras Rembrantas sukomponavo ir pavaizdavo taip drąsiai ir gyvybingai, tarsi jie rengtųsi žygiui į įspūdingą pergalingą mūšį.

Įtraukiančioje barokinėje šviesotamsoje tarp tamsių ginkluotų vyriškų figūrų Rembrantas įterpė ir moterį, švytinčiame rūbe, savo žmonos Saskijos veidu ir nešiną višta (vištos kojos buvo brigados simbolis).

 

Nyderlandų nacionalinis pasididžiavimas

 

Rembranto „Nakties sargyba“ – Nyderlandų nacionalinis pasididžiavimas ir vienas garsiausių paveikslų pasaulyje. Jis priklauso Amsterdamo miestui ir yra „paskolintas“ Amsterdamo Rijksmuseum muziejui, kuriame kasmet paveikslą išvysta virš 2 milijonų žmonių iš viso pasaulio. Paveikslas paskutinį kartą buvo restauruotas 1975 metais, kada psichikos sutrikimų turinčio asmens buvo brutaliai supjaustytas peiliu.

Paveikslas yra labai didelis – 379,5 cm aukščio ir 454,4 cm pločio. Specialų stiklo „narvą“ kuriame galima stebėti didžiausią ir brangiausią istorijoje šio paveikslo tyrinėjimo ir perengimo restauracijai procesą sukūrė taip pat ne bet kas – prancūzų architektas Žanas Mišelis Vilmotas (Jean Michel Wilmotte).

Garsaus Rembranto paveikslo tyrimą, skanavimą ir rengimą restauracijai galima stebėti stikliniame narve. Nuotr. Rijksmuseum muziejus Amsterdame


 
Amsterdamo Reiksmuseum – nacionalinis olandų muziejus, skirtas menui ir istorijai, vienas garsiausių Europos muziejų greta Paryžiaus Luvro ar Londono Nacionalinės dailės galerijos.
 
 

 

Parengta pagal Rijksmuseum muziejaus informaciją.

Nuotraukos – Rijksmuseum muziejaus nuosavybė.

 

Amsterdamo Rijksmuseum muziejaus informacija apie Rembranto „Nakties sargybos“ tyrimus bei restauraciją: www.rijksmusuem.nl 

image_print