8-asis dešimtmetis kine

8 desimtmetis kine 1

Prancūziškų filmų festivalio „Žiemos ekranai“ metu Prancūzų institute Lietuvoje pristatyta vokiečių kilmės spaudos fotografo André Perlstein’o fotografijų paroda. Prancūzijos mados žurnaluose, reklamos srityje ir žiniasklaidoje dirbusio fotografo objektyvas užfiksavo svarbiausias septintojo ir aštuntojo dešimtmečio asmenybes ir garsenybes.

André Perlstein’o nuotraukose, ypač įžymybių portretuose, pirmiausia į akis krenta veidų išraiškos. Fotografas prisipažįsta, kad išraiškos, minos ir grimasos buvo tai, ką jis pradėjo fiksuoti tik pradėjęs fotografuoti jaunystėje. Tai jis itin mėgo ir vėlesnėje savo karjeroje bei mėgsta iki šiol. Kiekvienąkart fotografuojant intymus fotografo žvilgsnis ilgai stebi ir laukia tinkamos akimirkos, kantriai tyko įdomaus gesto ar veido išraiškos.

Kiekviena André Perlstein’o nuotrauka – tai įdomi istorija. O istorija – ne tik fotografuojamo asmens, bet ir pačios fotosesijos aplinkybių bei eigos. 1971 metais dirbdamas Prancūzijos leidiniui „L’Express„, jo užsakymu vyko į Londoną fotografuoti Čarlio Čaplino, tuomet buvusio jau 83 metų. Fotografui teko laukti penkias dienas, kad susitikti su įžymybe, o pagaliau sulaukus susitikimo, fotografavimui buvo paskirtos tik penkios minutės. Per šias kelias minutes pavyko padaryti vos penkias nuotraukas. Kad išblaškyti susikausčiusią senyvo amžiaus aktoriaus veido išraišką, fotografas jam įteikė ant stalo buvusią kelių gėlių puokštelę. Tokį Čarlį Čapliną ir regime nuotraukoje parodoje – susikausčiusį, tačiau šiek komišką, su gėlių puokštele rankose.

Fotografuojant legendinę kino žvaigždę Katherine Hepburn prabangiame Paryžiaus viešbutyje „Bristol„, fotografui atsitiko kitas komiškas nutikimas – lenkiantis priešais žvaigždę jam plyšo kelnės. Smagiai pasijuokusi iš šio atsitikimo, Katherine Hepburn paprašė viešbučio patarnautojo atnešti naujas kelnes, kurios žemo ūgio ir smulkaus sudėjimo fotografui buvo akivaizdžiai per didelės. Iš fotosesijos jis išėjo kupinas gėdos, tačiau su visam gyvenimui įsimintina istorija.8 desimtmetis Circle Rouge

André Perlstein’as pradėjo fotografuoti jaunystėje, tarnaudamas kariuomenėje, tačiau pirmosios jo profesionalios karjeros spaudoje fotografijos buvo atliktos kino filmo „Raudonasis apskritimas“ (pranc. „Circle Rouge„) filmavimo aikštelėje. Nuotraukose užfiksuoti žymūs prancūzų aktoriai – Alanas Delonas, Yves Montand’as bei režisierius Jean-Pierre Melville’is (pirmame plane nuotraukoje viršuje).

Kitose André Perlstein’o parodoje iškabintose fotografijose užfiksuotos kino žvaigždės, režisieriai, aukštosios mados kūrėjai, tokie kaip Yves Saint Laurent’as ar Karlas Lagerfeld’as, neseniai šį pasaulį palikęs roko žvaigždė Johnny Hallyday. Fotografo sukurti portretai dvelkia subtiliu humoru bei 8-ojo dešimtmečio bohemiška dvasia. Dauguma geriausių fotografo nuotraukų yra įtraukta į jo knygą „70-ųjų chronikos“ (pranc. „Chroniques des Années 70„)

Parodos pristatymo pabaigoje buvo išsakytos kelios fotografo mintys apie gražias moteris, kurias jam nuolat teko fotografuoti dirbant garsiems mados leidiniams, tokiems kaip „ELLE“ ar „GLAMOUR„: „Yra gražių moterų, tačiau ne visos jos asmenybės. O yra ir nelabai gražių, tačiau turinčių charakterį. Aš mėgstu fotografuoti turinčias charakterį“.

 

Ps_2

 

INFORMACIJA APIE PARODĄ:

Paroda vyksta sausio 30 d. – kovo 4 d. Prancūzų institute Lietuvoje, Didžioji g. 1, Vilnius.

Nuotraukoje viršuje: Adré Persltein’o fotografijose užfiksuotos žvaigždės – jaunutė Isabelle Adjani (1974 m.), Čarlis Čaplinas Londone (1971 m.) ir Katherine Hepburn Paryžiuje (1971 m.).

André Perlstein’o interneto puslapis ir nuotraukos: www.andre-perlstein.com

© klasika-tradicijos.lt

 

image_print