1900-ųjų prancūzų kinas – festivalyje „Pirmoji banga“

Šoka XIX a. pab. – XX a. pr. miuzikholų žvaigždė Mažasis Tich’as (angl. „Little Tich“). Nuotr. Wikimedia Commons

Rugsėjo mėnesį prie ekranų kino centruose Vilniuje ir Kaune kvies ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Jo metu bus pristatoma 1900-ųjų metų Pasaulinėje mugėje Paryžiuje pirmą kartą pasirodžiusi garsinio ir spalvinio kino programa „Fono-Kino-Teatras“ (pranc. Phono-Cinéma-Théâtre), nukelsianti į Gražiosios Epochos (pranc. Belle Epoque) Paryžiaus laikus.

Pasak į festivalį atvyksiančios prancūzų sinematekos sklaidos kuratorės Emilie Cauquy, Fono-Kino-Teatrastai nepaprastas reginys, kuriame kino juosta sinchronizuojama su fonografu (filmai rodomi su garso įrašais – dainomis, monologais, pjesių ištraukomis), ir visa tai vyksta dalyvaujant aukščiausio statuso atlikėjams iš „Comédie-Française“, „Opéra Garnier“, „Opéra Comique“ ir Didžiųjų bulvarų teatrų, muzikholų ir cirkų. Kino juostose, kurios dažnai būdavo spalvintos ranka, visi šie atlikėjai kalba, dainuoja, juda pagal muziką.

Besidomintieji Prancūzijos XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Gražiosios Epochos kultūra ir menu Fono-kino-teatre išvys žymiausius to meto aktorius, šokėjus, mimus ir klounus – tokius, kaip Hamletą suvaidinusią moterį, garsią melodramų aktorę Sarą Bernard (Sarah Bernhardt), šokėją ir „glamūrinį“ modelį Kleo de Mėrod (Cléo de Mérode) ar talentingąjį šokėją-neužaugą, pasivadinusį Mažuoju Tichu (Little Tich).

Pasak organizatorių, „Pirmoje bangoje“ bus parodyta unikali restauruota 2012 m. kopija. Šiuo metu turimos medžiagos trukmė – 77 minutės (išliko 23 filmai iš 41).

Ankstyvojo kino festivalis „Senoji banga“ – tai teminis Europos šalių kino forumo „Scanorama“ renginys. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.

 

 

APLANKYKITE:

RENGINYS: Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“

LAIKAS IR VIETA: rugsėjo 12–15 dienomis Vilniaus kino centre „Skalvija“ ir rugsėjo 20–22 dienomis Kaune, kino centre „Romuva“. 

 

 

image_print